Żeglarskie regaty w Nowym Duninowie

Chociaż aura płatała figle, to żeglarzom żadna pogoda nie straszna i dzielnie walczyli podczas regat w Nowym Duninowie. Po raz 23 starali się zdobyć puchar wójta gminy, po raz 18 starosty płockiego i po raz 16 marszałka Mazowsza.
Tradycyjnie regaty w Nowym Duninowie to nie tylko żeglarskie święto, ale też okazja do dobrej zabawy. A organizatorzy postarali się, aby każdy znalazł coś dla siebie.
Dla niektórych impreza w Nowym Duninowie była np. okazją do świętowania urodzin. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem regat na jednym z pomostów duninowskiego portu było słychać gromkie „Sto lat”, był tort i symboliczne świeczki. Wszystko z okazji urodzin Marzeny Prachnio z Warszawy. – W Nowym Duninowie jestem po raz pierwszy i bardziej to pobyt turystyczny niż żeglarski. Jestem pod dużym wrażeniem piękna tego miejsca i świetnej organizacji imprezy – mówiła jubilatka.
Oficjalne otwarcie regat jest zawsze bardzo uroczyste. Tradycyjnie przy dźwiękach żeglarskiego dzwonu na maszt została wciągnięta bandera. Było też wspólne śpiewanie znanej piosenki „Gdzie ta keja”. Śpiewali też oficjalni goście m.in. marszałek Mazowsza Adam Struzik, wicestarosta płocki Iwona Sierocka, wójt Nowego Duninowa Mirosław Krysiak. – Po raz 23 spotykamy się w duninowskim porcie, aby znowu przeżyć przygodę z żeglarstwem. Od 16 lat współorganizatorem regat jest marszałek Mazowsza, honorowy obywatel naszej gminy, Adam Struzik. A od 18 lat jest nim także starostwo płockie, przyjaciel naszej gminy. Nic więc dziwnego, że duninowskie regaty nazywane są samorządowymi – mówił wójt Mirosław Krysiak. Zarówno on, jak i marszałek Adam Struzik oraz wicestarosta Iwona Sierocka wypowiedzieli formułkę o otwarciu regat.
Po oficjalnej części sternicy 45 jachtów, które wystartowały w regatach spotkali się z sędzią głównym Stanisławem Siedleckim. Opowiadał im o szczegółach trasy i przestrzegał przed mieliznami. Ale zaznaczył, że wiatr jest dobry, a to najważniejsze dla żeglarzy.
– Regaty to świetny element promocyjny. Nowy Duninów to przepiękna gmina, jedna z najładniejszych w całym województwie. Jest świetnym miejscem do odpoczynku. Turystyka to poważna dziedzina gospodarki i Nowy Duninów stara się wykorzystywać swoje walory. Sporo w gminie zrobiono, aby turyści czuli się tu jak najlepiej – mówił marszałek Adam Struzik. Wicestarosta Iwona Sierocka zaznaczyła, że samorząd powiatowy chce rozwijać powiat pod względem turystycznym. – Takie gminy jak Nowy Duninów czy Łąck są doskonałe pod względem turystycznym. Są tu jeziora, lasy, Wisła i sporo turystów. Ale jeszcze nie wszyscy znają ten region i bez wątpienia regaty są elementem promocji. Dlatego bardzo się cieszymy, że jesteśmy ich współorganizatorem – mówiła. W Nowym Duninowie nie zabrakło trochę spóźnionego starosty Mariusza Bieńka.
Gdy żeglarze opuszczali port, na scenie rozpoczęły się artystyczne prezentacje. Ruszyło też wesołe miasteczko dla najmłodszych i festyn „Różnorodność biologiczna to życie” organizowany przez Fundację „Młodzi razem” na zlecenie płockiego starostwa. A podczas festynu można było m.in. własnoręcznie wykonać i zabrać ze sobą domek dla owadów zapylających albo potrzymać na szyi węża.
Gdy żeglarze ścigali się na Wiśle, na scenie swoje artystyczne umiejętności prezentowali m.in. uczniowie z terenu gminy. Były zabawy i konkursy dla dzieci prowadzone przez animatorów i rozstrzygnięcie konkursu ekologicznego „Listy do Ziemi”. Na scenie zaprezentowała się także grupa taneczna z Gminnego Ośrodka Kultury i był konkurs piosenki ekologicznej. Ratownicy płockiego WOPR mówili o bezpiecznym zachowaniu nad wodą.
Muzyczną gwiazdą imprezy był zespół Classic. Na scenie pojawił się także zespół Ex Bolo/Positive band. Była parada motocykli i aut 4×4. A przed północą przestrzenny pokaz laserowy.
W żeglarskich zmaganiach puchar marszałka Mazowsza dla najszybszego jachtu zdobyła załoga jachtu „Andrzela” ze sternikiem Andrzejem Rygielskim. Puchar starosty dla zwycięzcy w najliczniejszej klasie, którą była klasa T2, zdobyła załoga „Błysku” ze sternikiem Justyną Matusiak. Puchar wójta gminy za zajęcie pierwszego miejsca zespołowego zdobył KŻ „Petrochemia”.
Organizatorami regat byli marszałek Mazowsza, starosta płocki i wójt gminy Nowy Duninów.

tekst i fot. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Radosne kolędowanie w Rogozinie

Już po raz 11. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Faustyny Apostołki Bożego Miłosierdzia odbył …