Wyremontują dwie kamienice

Gąbin otrzymał unijną dotację na rewitalizację dwóch kamienic. Chodzi o budynek przy ul. Stary Rynek 6 i dawną siedzibę Sądu Grodzkiego przy ul. Kościuszki.
Dofinansowanie na przebudowę i rozbudowę kamienic pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego i wynosi prawie 2,7 mln zł. Całość projektu to ok. 4 mln zł.
W odrestaurowanym budynku przy ul. Stary Rynek 6 znajdą się pomieszczenia dla organizacji pozarządowych, w tym siedziba Społecznego Muzeum Ziemi Gąbińskiej prowadzonego przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej i Związek Piłsudczyków Oddział w Gąbinie. Natomiast po remoncie w kamienicy przy ul. Kościuszki znajdzie swoje miejsce m.in. biblioteka, ośrodek pomocy społecznej czy ośrodek kultury.
Kamienicę przy ul. Stary Rynek 6 zbudowano w 1809 r., nadając jej niepowtarzalny charakter za pomocą szczytu przypominającego budowle barokowe. Właśnie w tej kamienicy w 1885 r. urodził się ostatni premier II Rzeczypospolitej, Sławoj Felicjan Składkowski. W latach 1911–1914 w budynku mieściło się czteroklasowe gimnazjum. Kamienica była przez pewien czas siedzibą sądu gminnego.
Do czasu remontu w budynku miało swoją siedzibę Społeczne Muzeum Ziemi Gąbińskiej im. Sławoja Feliksa Składkowskiego, Związek Piłsudczyków oddział Gąbin oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Gąbińskiej.
Natomiast budynek dawnego Sądu Grodzkiego przy ul. Kościuszki powstał w XIX w. Był m.in. pierwszą siedzibą Liceum Ogólnokształcącego w Gąbinie (1945–1962) oraz szkoły podstawowej. W późniejszych latach funkcjonował tu zakład produkcyjny. Obecnie budynek jest wyłączony z użytku ze względu na bardzo zły stan techniczny.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Galeria Szkół w Małej Wsi

Koniec roku szkolnego zbliża się nieuchronnie. Już tylko niecałe trzy miesiące dzielą uczniów klas ósmych …