Wyjątkowa Niedziela Sannicka

Recital Chopinowski, turnieje rycerskie, liczne koncerty w parku, dwie wystawy, pokaz strażacki i kiermasz z rękodziełem przyciągnęły do Sannik wielu gości. Pałac wypełnił się melomanami, którzy podziwiali pianistkę Alicję Paletę-Bugaj i słuchali poezji czytanej przez aktorkę Dorotę Stalińską. Park – świadkami rycerskich potyczek i spacerowiczami. Niedziela Sannicka odbyła się po raz 49.
Już przed południem w parku rozpoczął się kolejny etap Turnieju Miast na Szlaku Książąt Mazowieckich. O 14.00 w pałacu rozpoczął się Koncert Chopinowski. Zagrała Alicja Paleta-Bugaj, niegdyś uczennica Jana Ekiera i Kazimierza Wiłkomirskiego, dziś profesor uniwersytetu im. Fryderyka Chopina w Warszawie i jurorka wielu prestiżowych konkursów. Recitalowi w Sannikach jak zwykle towarzyszyła poezja, tym razem w interpretacji Doroty Stalińskiej. Aktorka nie tylko czytała wiersze Norwida, Mickiewicza czy Kofty. Publiczności przedstawiła także swoje utwory z tomiku pt. Agape. – Chciałabym, żeby te wiersze uczyły ludzi okazywania uczuć. Wybrałam wiersze o miłości, bo to ona jest motorem życia – powiedziała artystka.
Po koncercie odbyło się otwarcie wystawy. Swoje prace prezentował Józef Panfil. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi (obecnie Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego) kontynuuje tradycje polskiej szkoły pejzażu. – Odkąd odwiedziłem Santorini, zacząłem malować cykl południowy – widoki z Grecji, Toskanii, Dalmacji – mówił artysta.
Muszla koncertowa w parku też rozbrzmiewała muzyką. Zanim zaczął się koncert orkiestry dętej działającej przy OSP Sanniki, odbył się pokaz strażacki. Kto zdążył zatęsknić za deszczem, miał szansę być oblanym wodą z klasycznej sikawki z okresu międzywojnia. OSP z Czyżewa przyjechała dawnym wozem konnym. Druhowie ubrani w mundury z tamtych lat prezentowali pracę ręcznej pompy do gaszenia pożaru.
Tej niedzieli w Sannikach po raz ostatni mierzyli się rycerze z miast położonych na Szlaku Książąt Mazowieckich. Tytuł honorowej stolicy Księstwa Mazowieckiego otrzymały ex aequo Przasnysz i Ostrów Mazowiecka. Reprezentacja z Sannik zajęła trzecie miejsce na podium.
Organizatorami 49. Niedzieli Sannickiej byli: wójt i Rada Gminy, Urząd Gminy i Gminny Ośrodek Kultury w Sannikach oraz Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina. Na koncert w pałacu zaprosili: Towarzystwo im. Fryderyka Chopina, sannickie Koło TiFC i ECA. – W każdą niedzielę lipca i sierpnia zapraszamy do pałacu. Trwa u nas koncertowe lato. Można posłuchać świetnych pianistów i ciekawych zespołów. 9 lipca wystąpią uczestnicy warsztatów wokalnych „Wokół Chopina” – mówi dyrektor ECA, Monika Patrowicz. Do końca lipca w parku będzie również czynna wystawa plenerowa z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego.
Więcej zdjęć na stronie www.tp.com.pl

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Kto doi krowy? Roboty!

Rolnictwo to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Jednak wielu z nas nie ma pojęcia …