Najnowsze informacje

Wybory samorządowe 2010 na Mazowszu Płockim

Druga tura z niespodziankami
Dogrywka w wyborach samorządowych na Mazowszu Płockim przyniosła niespodzianki. Po II turze stanowiska straciło kilku wójtów, którzy piastowali je przez kilkanaście lat.
Na Mazowszu Płockim II tura wyborów wójtów i burmistrzów odbyła się w ośmiu gminach i w Sierpcu. W powiecie płockim w niedzielę głosowano w pięciu gminach. Do niespodzianki doszło w Bulkowie. Tam urzędujący wójt Stanisław Sztendur (Komitet Wyborczy PSL) zmierzył się z Gabrielem Graczykiem (KW Gabriela Graczyka „Razem dla Bulkowa”). Już przed II turą sytuacja Stanisława Sztendura nie była najlepsza. Przegrał bowiem pierwszą turę. Zdobył 29,18 proc. poparcia, a 34-letni Gabriel Graczyk 32,18 proc. W niedzielę zdecydowanie wygrał Gabriel Graczyk. Poparło go 66,23 proc. wyborców biorących udział w głosowaniu (1618 głosów). Stanisława Sztendura tylko 33,77 proc. (825). Po 15 latach Bulkowo będzie miało więc nowego wójta.
W Brudzeniu Dużym wybrano również zupełnie nowego wójta. W niedzielę walczyli o tę funkcję Andrzej Dwojnych (KW wyborców „Brudzeń Duży 2010”) i Piotr Kostrzewa (KW wyborców „Nasza Gmina Brudzeń”). Faworytem był Andrzej Dwojnych, który wygrał pierwszą turę. Potwierdziło się to w niedzielę. Andrzej Dwojnych zdobył 57,9 proc. poparcia (1242 głosy). Jego kontrkandydat 42,1 proc. (903 głosy).
W Radzanowie w II turze zmierzyli się dotychczasowy wójt Tadeusz Pokorski (KW wyborców „Porozumienie) i Tomasz Duda (KW PSL). Tadeusz Pokorski wygrał pierwszą turę i podobnie było podczas dogrywki. Zagłosowało na niego 57,76 proc. wyborców (1750 głosów). Na Tomasza Dudę 42,24 proc. (1280 głosów). W Bodzanowie w niedzielnej dogrywce wzięli udział Jerzy Staniszewski (KW wyborców Staniszewski) i Grażyna Pietrzak (KW wyborców Krajowa Wspólnota Samorządowa). Pierwszą turę wygrał Jerzy Staniszewski, ale tylko różnicą 39 głosów. W II turze większe poparcie zyskała Grażyna Pietrzak. Swoje głosy oddało na nią 55,83 proc. wyborców (1661). Na Jerzego Staniszewskiego 44,17 proc. (1314 głosów). Grażyna Pietrzak będzie jedyną kobietą na stanowisku wójta w powiecie płockim. W Małej Wsi do II tury stanęli Andrzej Barciński (KW Stowarzyszenie „Szansa na Rozwój”) i Zygmunt Wojnarowski (KW wyborców „Nasza Gmina”). Wójtem został Andrzej Barciński z poparciem 57,82 proc. (1183). Na Zygmunta Wojnarowskiego głosowało 42,18 proc. wyborców (863 głosy).
W powiecie sierpeckim dogrywka była w Sierpcu i dwóch gminach – Mochowo i Szczutowo. W Sierpcu wybierano między dotychczasowym burmistrzem Markiem Kośmidrem (KW wyborców „Zgoda w Samorządzie”), który wygrał pierwszą turę, a Jarosławem Żmijewskim (KW wyborców „Aktywne Centrum”). Z niedzielnej batalii zwycięsko wyszedł Marek Kośmider, na którego głosowało 57,83 proc. wyborców (3295 głosów). Jarosław Żmijewski uzyskał wynik 42,17 proc. (2403 głosy). W Mochowie ponownie wójtem została Jadwiga Przedpełska (KW wyborców „Nasza Gmina Mochowo”). Poparło ją 56,02 proc. wyborców (1845 głosów). Na jej kontrkandydata Szczepana Jamiołkowskiego (KW PiS) głosowało 43,98 proc. (1488 głosów).
Do sporej niespodzianki doszło w Szczutowie. Tam w II turze znaleźli się dotychczasowy wójt Jakub Smólczyński (KW PSL) i Andrzej Twardowski (KW wyborców „Niezależni i Praworządni”). Jakub Smólczyński zdecydowanie wygrał pierwszą turę, zdobywając dwa razy tyle głosów co jego rywal. Ale w niedzielę górą był Andrzej Twardowski. Poparło go 51,05 proc. wyborców (995 głosów). Jakub Smólczyński, który od 18 lat był wójtem, zdobył o 41 głosów mniej (954 – 48,95 proc.).
Do niespodzianki doszło również w powiecie gostynińskim. W nim II tura odbyła się tylko w gminie Gostynin. Zmierzyli się w niej Jan Krzewicki (KW PSL), który starał się o ponowny wybór na wójta oraz Edmund Zieliński (KW wyborców „Nowe Oblicze”). W pierwszej turze wygrał Jan Krzewicki, ale w niedzielę górą był Edmund Zieliński. Zagłosowało na niego 57,73 proc. wyborców (1975 głosów). Jan Krzewicki zdobył poparcie 42,27 proc. (1446 głosów). Po 16 latach gmina Gostynin będzie miała nowego wójta.
GSZ

Zobacz kolejny artykuł

Samorządowe regaty w Nowym Duninowie

Jeśli mamy lipiec, to pora na tradycyjne regaty żeglarskie w Nowym Duninowie. To regaty samorządowe, …

400 studentów i wszyscy zdali

Mają konta na Facebooku, tańczą w kręgu, nie opuszczają zajęć, pomysłowością i energią nie raz …