Wojskowe ekshumacje

Pracownicy płockiego oddziału Polskiego Czerwonego Krzyża uczestniczyli w ekshumacjach ciał żołnierzy niemieckich w gminie Szczawin Kościelny. W czasie prac ekshumowano szczątki 63 osób z dwóch mogił.
Prace ekshumacyjne prowadzono na zlecenie fundacji „Pamięć” zajmującej się poszukiwaniem i pochówkiem szczątków żołnierzy niemieckich. – W dniach 7-11 sierpnia ekshumowano szczątki żołnierzy niemieckich z czasów II wojny światowej. Jedna mogiła znajdowała się w lesie – Białe Błota Uroczyska, gdzie wydobyto szczątki 25 osób, druga w miejscowości Józefków Las – tu były szczątki 38 osób – mówi Danuta Lewandowska, dyrektor biura oddziału rejonowego PCK w Płocku.
Żołnierze będą pochowani przez niemiecką fundację „Pamięć” w miejscowości Polesie koło Puław, na cmentarzu niemieckim.
Protokoły z ekshumacji trafią do archiwum Polskiego Czerwonego Krzyża – biura informacji i poszukiwań w Warszawie, które prowadzi między innymi poszukiwania mogił wojennych, ustala losy ofiar wojen, konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych. – Aktualnie biuro dysponuje wielomilionowymi zbiorami archiwalnymi głównie z czasów II wojny światowej – informuje Danuta Lewandowska.
W ostatnich latach biuro wystawiło około 30 tysięcy zaświadczeń potwierdzających pobyt w obozach koncentracyjnych, na pracach przymusowych i w więzieniach. Zaświadczenia wystawiono na podstawie dokumentów własnych i uzyskiwanych z archiwów krajowych i zagranicznych.

rad

Zobacz kolejny artykuł

Flis z Liszyna otworzył sezon

Stowarzyszenie Wodniaków gminy Słupno „Flis” po raz 11 uroczyście świętowało otwarcie sezonu wodniackiego na przystani …