Urodziny Fryderyka Chopina

Gdyby rodzina Pruszaków, u której lato 1828 roku spędził Fryderyk, przewidziała, że kiedyś do Sannik przyjeżdżać będą takie tłumy gości, być może kazałaby zbudować bardziej przestronny obiekt. Koncert z udziałem Piotra Palecznego i Janusza Gajosa zgromadził bardzo liczną publiczność. Odbył się 2 marca, nazajutrz po urodzinach Chopina. Była to zarazem inauguracja projektu mającego na celu zwiększenie turystycznej atrakcyjności Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina w Sannikach.
– Bardzo się cieszę z tak dużego zainteresowania koncertem – powiedziała Monika Patrowicz, dyrektor Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. – Koncert to niezwykły ze względu na znakomitych artystów. Jest to także symboliczne otwarcie naszego nowego projektu, którego realizację zaczynamy i mamy nadzieję zakończyć w 2014 roku. Celem projektu jest stworzenie kompleksowej oferty turystycznej Zespołu Pałacowo-Parkowego im. Fryderyka Chopina. Pojawią się nowe inicjatywy, nowe imprezy – dodała. Poza stałymi koncertami 8 czerwca zainaugurowany zostanie nowy cykl Smaki Muzyki. Jesienią pałac będą zwiedzać osoby niewidome i niedowidzące. Odbędzie się też ludowa biesiada sannicka. Wkrótce zacznie działać kawiarnia i system indywidualnego zwiedzania. Obecnie pałac czeka na elementy wyposażenia wnętrz. Odkryte w parku fundamenty starej fontanny będą inspiracją do jej odbudowania. W alejach pojawią się też nowe rzeźby.
Koncert Piotra Palecznego z recytacjami Janusza Gajosa, który mówił wiersze Cypriana Kamila Norwida, zgromadził bardzo liczną publiczność. Wspaniale zabrzmiały nokturny i scherza Chopina, a Janusz Gajos kolejny raz swoim głosem czarował zebranych. W drugiej części symbolicznych obchodów urodzin Fryderyka Chopina otwarto wystawę malarstwa Mai Wojnarowskiej pt. Zielono mi. – Nie jest to moja pierwsza wystawa w Sannikach, ale ta jest wystawą moich zielonych obrazów. Wiosna nadchodzi i chcemy trochę ożywić atmosferę zimową. Obrazy powstały na plenerze w Sandomierzu, w moim łąckim ogrodzie, na plenerach w Lucieniu i Kampinosie – mówiła artystka. Po wystawie oprowadzał komisarz Marcin Alan Jelec.
Na koncert przybyli m.in.: Gabriel Wieczorek – wójt gminy Sanniki, Małgorzata Struzik – dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku, potomkowie budowniczych pałacu: Aleksander, Sylwia i Tomasz Pruszakowie, przedstawiciele Towarzystwa im. Chopina w Warszawie, a także goście z Gąbina, Płocka i Słubic.    (lesz)
fot. Marcin A. Jelec

Zobacz kolejny artykuł

Galeria Szkół w Małej Wsi

Koniec roku szkolnego zbliża się nieuchronnie. Już tylko niecałe trzy miesiące dzielą uczniów klas ósmych …