Szkoła w Trębkach ma już patrona

Wyjątkowa i podniosła uroczystość towarzyszyła nadaniu imienia Szkole Podstawowej w Trębkach. Patronką placówki została Maria Kownacka – autorka sztuk, słuchowisk i książek dla dzieci. To ona na stałe wprowadziła do literatury dziecięcej postać Plastusia. Z okazji tego historycznego wydarzenia szkoła otrzymała również sztandar.

Przygotowania do tej wyjątkowej dla społeczności szkolnej uroczystości rozpoczęły się w 2016 roku. W tym czasie zapoznano uczniów, a także rodziców z wybraną w drodze głosowania patronką.
Obchody nadania imienia oraz sztandaru rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, która odbyła się w kościele pw. św. Stanisława Kostki w Trębkach. Brali w niej udział uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz przedstawiciele społeczności lokalnej. Mszy przewodniczył ordynariusz diecezji łowieckiej – ks. biskup Andrzej Franciszek Dziuba, który dokonał również poświęcenia sztandaru.
Główne uroczystości odbyły się w budynku szkoły. W tak podniosłej chwili nie mogło zabraknąć hymnu Polski oraz przybliżenia historii i twórczości patronki szkoły. Uroczyście odczytano Akt Nadania Imienia oraz symbolicznie wbito gwoździe honorowe i fundacyjne w drzewce sztandaru.

Reklama

Ważnym momentem ceremonii było przekazanie sztandaru, który trafił na ręce dyrektor szkoły Urszuli Koniarek, która podziękowała za cenny dar i zapewniła, że stanie się on symbolem wartości będących fundamentem pracy szkoły. Po prezentacji sztandaru został on przekazany pocztowi uczniów, którzy zapewnili, że otoczą go szacunkiem i czcią. Po tej chwili nastąpiło uroczyste ślubowanie uczniów.
Z okazji tak wyjątkowego święta nie mogło zabraknąć gratulacji i życzliwych słów od zaproszonych gości. Były kwiaty, skromne upominki oraz czas na wspomnienia. Swoje umiejętności pokazali również uczniowie szkoły, którzy przygotowali oprawę artystyczną uroczystości
Wśród gości, którzy pojawili się w Trębkach w tym historycznym dniu, znaleźli się m.in. starosta powiatu gostynińskiego Arkadiusz Boruszewski, przewodnicząca Rady Powiatu – Katarzyna Osowicz-Szewczyk, wójt gminy Szczawin Kościelny – Barbara Stępniak, radni gminni i powiatowi, dyrektorzy placówek oświatowych oraz fundatorzy i darczyńcy.
Nadanie imienia i sztandaru szkole w Trębkach było wyjątkową uroczystością, która na pewno zostanie na długo w pamięci zarówno kadry, jak również uczniów i społeczności lokalnej.

(ek)
fot. Ze zbiorów SP w Trębkach

Zobacz kolejny artykuł

Piknik integracyjny w Goślicach

Wyjątkowy piknik, który ma na celu integrację dzieci niepełnosprawnych i ich pełnosprawnych rówieśników poprzez zabawę …