Święto plonów w Łącku

Wielki traktor wykonany ze słomy ustawiony w centralnym puncie Łącka witał wszystkich, którzy przyjechali na gminno-dekanalno-parafialne dożynki.
Święto plonów rozpoczęło się tradycyjnie uroczystą mszą świętą. Po nabożeństwie dożynkowy orszak z gminną orkiestrą dętą, pocztami sztandarowymi, wieńcami i dożynkowymi koszami przeszedł na tereny przy boisku. Gośćmi święta plonów w Łącku byli m.in. starosta płocki Mariusz Bieniek, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Adam Sierocki, szefowa delegatury urzędu wojewódzkiego Marlena Mazurska.
Dożynkowe uroczystości rozpoczęły się od hymnu, a później była prezentacja wieńców i koszy. Wiele z nich nawiązywało do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Każda z dożynkowych delegacji otrzymała z rąk wójta Łącka, Zbigniewa Białeckiego i przewodniczącego Rady Gminy, Lecha Drohomireckiego piątkową plakietkę i podziękowania.
Dożynkowy ceremoniał zaprezentował zespół „Dzieci ziemi łąckiej” i zespół wokalny Koła Gospodyń Wiejskich w Podlasiu. Podczas tego ceremoniału starostowie dożynek Jolanta Gątarek i Ireneusz Araszewski przekazali włodarzom gminy bochen chleba. – Zobowiązuję się dzielić ten chleb sprawiedliwie. Tak mi dopomóż Bóg – mówił odbierając dożynkowy chleb wójt Zbigniew Białecki. Było też tradycyjne dzielenie się chlebem z uczestnikami święta plonów.

Reklama
Wójt zaznaczył, że są to ósme dożynki i serdecznie dziękował wszystkim zaangażowanym w ich organizację, bo jak stwierdził, są one organizowane sposobem gospodarczym. Dziękował też rolnikom za ich pracę i przypomniał, że był to dla nich ciężki rok ze względu na suszę. – Dożynki to czas podziękowań. Niestety w ostatnich latach pogoda nie była łaskawa dla rolników. Mimo to trwają oni przy swoim zawodzie i za to należą im się słowa najwyższego szacunku – mówił Lech Drohomirecki.
Starosta Mariusz Bieniek stwierdził, że dożynki to czas podsumowań i że takie podsumowanie robią teraz samorządowcy na zakończenie kadencji. – Miałem ten zaszczyt współpracować z wyjątkowymi ludźmi. Przez te cztery lata udało nam się sporo zrobić, aby powiat się rozwijał, był coraz piękniejszy. Nasz powiat ma wyjątkowy skarb. To jego mieszkańcy – mówił starosta. Złożył także życzenia rolnikom. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, Adam Sierocki dziękował rolnikom w imieniu rady powiatu, a Marlena Mazurska w imieniu wojewody mazowieckiego.
Oficjalna część dożynek była okazją do wręczenia medali „Zasłużony dla Powiatu Płockiego”. W obszarze działalności samorządowej medal otrzymali Zofia Katańska, Jadwiga Klimek; w obszarze działalności gospodarczej – Adam Kowalczyk, Romuald Pawluk i Sławomir Świerzyński; w obszarze działalności społecznej – Ireneusz Araszewski i Ryszarda Bijak; w obszarze działalności kulturalno-oświatowej – Gabriela Jaworska, Wiesław Stańczak, Maria Wojnarowska.
Podczas święta plonów w Łącku zuchy i harcerze z SP w Dobrzykowie zbierali pieniądze na rzecz swojego kolegi, 10-letniego Kacpra, u którego zdiagnozowano nowotwór złośliwy.
Po oficjalnej części dożynek na scenie pojawiły się zespoły ludowe, był koncert gminnej orkiestry dętej i kapeli muzycznej działającej przy łąckim Gminnym Ośrodku Kultury. Do tańca porwały zespoły Konkret i Rockers, a wieczorem wszyscy bawili się podczas koncertu grupy Bayer Full.

tekst i fot. Grzegorz Szkopek

Zobacz kolejny artykuł

Kto doi krowy? Roboty!

Rolnictwo to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Jednak wielu z nas nie ma pojęcia …