Sukces uczennicy z Drobina

Aleksandra Szmidt z Zespołu Szkół w Drobinie zajęła drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych w XV edycji konkursu „Smak ekologicznej żywności”. Tym samym powtórzyła sukces z poprzedniej edycji konkursu, w której też zajęła drugie miejsce.
ZS w Drobinie oprócz Aleksandry Szmidt w wielkim finale konkursu reprezentowały także Katarzyna Żelazińska i Weronika Bedyk.
W finale konkursu organizowanym przez samorząd Mazowsza zmierzyło się 32 uczniów ze szkół podstawowych i 22 z gimnazjów. Każdy w swojej kategorii wiekowej musiał stawić czoło 20 pytaniom jednokrotnego wyboru oraz 10 pytaniom wielokrotnego wyboru. A nie należały one do najłatwiejszych. Czym zajmuje się EFSA? Co to jest matcha? Ile razy dziennie powinno się spożywać owoce? Czym charakteryzują się produkty „fairtrade”? Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Żywności? To tylko niektóre z nich.
Finałowe zmagania odbyły się w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie. W oczekiwaniu na wyniki uczennice z Drobina zwiedziły Stadion Narodowy. Zobaczyły m.in. szatnie piłkarzy, lożę prezydencką i kryształową. Dowiedziały się, ile czasu trwa przygotowanie, a właściwie rozłożenie murawy przed meczem na płycie stadionu oraz dlaczego kierowca wiozący naszą reprezentację na mecz nie może używać biegu wstecznego. Dlatego, że podobno przynosi to pecha.
Ogłoszenie wyników było miłym akcentem dla Aleksandry Szmidt. Po raz koleiny znalazła się na podium. – Mamy właśnie piętnastą edycję konkursu „Smak ekologicznej żywności”. Spośród 43 szkół podstawowych i 24 gimnazjów z całego Mazowsza, które przeprowadziły eliminacje wyłoniliśmy finalistów, których zaprosiliśmy do Warszawy na finał konkursu. Ogromnie nas cieszy, że jest tak duże zainteresowanie i zapał młodzieży do poznawania tej wcale niełatwej wiedzy o ekologicznym rolnictwie, o ekologicznych metodach produkcji. Być może to właśnie z nich w przyszłości wyrosną ludzie, którzy będą produkować taką żywność, upowszechniać ją lub po prostu będą dużo o niej wiedzieć – stwierdził Kazimierz Porębski, zastępca dyrektora Departamentu Rolnictwa i Modernizacji Terenów Wiejskich urzędu marszałkowskiego.
Nagrodami w konkursie były za I miejsce – tablet, za II – aparat cyfrowy, a za III – słuchawki bluetooth i książki.

(gsz)
fot. Ze zbiorów Urzędu Marszałkowskiego

Zobacz kolejny artykuł

Radosne kolędowanie w Rogozinie

Już po raz 11. w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Faustyny Apostołki Bożego Miłosierdzia odbył …