Najnowsze informacje

Stawiają na zieloną moc

Piotr Zgorzelski zadeklarował gotowość przystąpienia powiatu płockiego do grupy zrzeszającej przedsiębiorców, rolników i samorządy z całego województwa inwestujące w energię odnawialną.
W starostwie płockim odbyło się pierwsze spotkanie w tej sprawie.
– Posiadany przez nasz powiat tytuł „Mecenasa ekologii” zobowiązuje. Chcemy być prekursorem w dziedzinie energii odnawialnej, wspomagać i promować rozwój zajmujących się tym przedsiębiorstw i instytucji – stwierdził starosta płocki Piotr Zgorzelski.
Oprócz niego powiat płocki reprezentowali wicestarosta Jan Ciastek, członkowie zarządu Tomasz Duda i Lech Dąbrowski, radni Apolinary Gruszczyński i Karol Rybicki.
– Chociaż rzadko się o tym mówi, oszczędzanie energii może przynieść milionowe wprost oszczędności w złotówkach – tłumaczył Dariusz Ciarkowski z zarządu Mazowieckiej Agencji Energetycznej, jednego z członków grupy.
Jako przykład podał jeden z warszawskich biurowców. Tam po przeszkoleniu pracowników w zakresie wyłączania komputerów i lamp po zakończonej pracy oraz umieszczeniu wyłączników czasowych w łazienkach, udało się zaoszczędzić 20 proc. na rachunkach za prąd w ciągu roku. – To oznacza, że szpitale, duże szkoły i inne instytucje, które płacą po 100 tysięcy złotych w ciągu roku za energię, mogą zaoszczędzić 20 do 30 tysięcy. Urząd marszałkowski we wszystkich swoich jednostkach za energię płaci 8 mln rocznie. Poczynione oszczędności przyniosły o 10 procent niższe rachunki. To prawie milion złotych, który można przeznaczyć na coś innego – stwierdził. Dodał, że chciałby, aby udało się powołać Mazowieckie Centrum Zarządzania Energią, a w każdej gminie był gminny menedżer energii. Centrala całego przedsięwzięcia miałaby być w powiecie płockim.
Oprócz promowania oszczędzania energii organizacja miałaby wspierać powstające i działające już firmy zajmujące się odnawialnymi źródłami energii. – Prywatnych przedsiębiorców, którzy chcą inwestować w czystą energię, trzeba wspomagać, chociażby propagując ich działalność, promując sam sposób działania i myślenia o ekologii – mówił Jan Zienkiewicz, prezes zarządu Spółki Ekspertów Petex–Service.
– Mało mówi się o tym, że takie zakłady to zatrudnienie nie tylko dla ludzi, którzy pracują przy wytwarzaniu brykietu, ale także dla wszystkich okolicznych rolników. W ciągu najbliższych tygodni powinno dojść do kolejnego spotkania i podpisania porozumienia w sprawie przystąpienia powiatu płockiego do takiej organizacji.    GSZ

Zobacz kolejny artykuł

Odeszła najstarsza mieszkanka gminy Wyszogród

Po krótkiej chorobie zmarła 103-letnia Marianna Danowska. Była najstarszą mieszkanką gminy Wyszogród i jedną z …

Nowa forma odpustu

W tym roku tradycyjny odpust parafialny w kościele św. Katarzyny w Łęgu Probostwie (gm. Drobin) …