Najnowsze informacje

Spotkanie polsko-litewskie przy figurze św. Jana Nepomucena w Jordanowie

O tym, że teren przy figurze Św. Jana Nepomucena w Jordanowie to wyjątkowe miejsce, okoliczni mieszkańcy wiedzieli od zawsze. Jak się okazuje, podobnego zdania był litewski „zwiad”, który na potrzeby Państwowej Telewizji Litewskiej (LRT) wiosną spenetrował tereny nad Wisłą w gminie Gąbin i wybrał to właśnie miejsce na obozowisko dla ekipy telewizyjnej, która realizuje niezwykły projekt telewizyjny.
Litwini nagrywają w Polsce trzecią serię znanego na Litwie programu popularno-naukowego „Narodowa Ekspedycja”, w którym naukowcy, dziennikarze, historycy, ludzie kultury i sztuki, płynąc tradycyjnymi drewnianymi łodziami, odwiedzają miejsca związane z historią Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wcześniejsze edycje programu przemierzyły Litwę i Białoruś. W tym roku Narodowa Ekspedycja odwiedza Polskę, płynąc nurtem Biebrzy, Narwi i Wisły aż do Gdańska.
Ekspedycji przewodzi profesor Uniwersytetu Wileńskiego Alfredas Bumblauskas, znany i ceniony w świecie historyk oraz miłośnik Unii Polsko-Litewskiej. W skład tegorocznej załogi wchodzi m.in. przyrodnik Selemonas Paltanavičius, kierowca rajdowy Benediktas Vanagas, muzyk Gabrielius,  Liaudanskas-Svaras czy Arminas Darasevičius, właściciel kilku restauracji, smakosz i znany na Litwie sommelier.
– Przed przyjazdem do Jordanowa Litwini poprzez Urząd Miasta i Gminy Gąbin zwrócili się do nas – Stowarzyszenia PRZYSTAŃ 624 o pomoc przy organizacji obozowiska oraz wspólnego wieczornego spotkania z ciekawymi ludźmi z regionu, chcąc poznać naszą lokalną tradycję i kulturę. Nie mogliśmy odmówić – mówi Michał Szymajda prezes Stowarzyszenia Przystań 624.

Zobacz kolejny artykuł

Urodzinowy Dzień Humoru i Satyry

Kilkaset osób z 30 zaprzyjaźnionych placówek bawiło się na jubileuszowym spotkaniu w Domu Pomocy Społecznej …

Sukces uczennicy z Drobina

Aleksandra Szmidt z Zespołu Szkół w Drobinie zajęła drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych w …