Słoweńscy artyści w Sannikach

Europejskie Centrum Artystyczne w Sannikach pierwszy raz gościło muzyków ze Słowenii. W minioną sobotę, podczas dwóch koncertów, publiczność miała rzadką okazję poznać słoweński repertuar klasyczny i rozrywkowy. Pieśni, utwory instrumentalne oraz piosenki „narodno-zabavne” słuchacze nagrodzili długą owacją. A w finale artyści i widownia zatańczyli polkę.
Występ słoweńskich gości był możliwy dzięki ECA i sannickiemu kołu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina. Duże zainteresowanie publiczności sprawiło, że zabrakło biletów, ale nikt nie odszedł z kwitkiem. Po drugim koncercie zwiedzający pałac kuracjusze z Wieńca chętnie fotografowali się z barwnym zespołem braci Čepon.
W pierwszej części uczestnicy słuchali słoweńskich pieśni w wykonaniu basa Janeza Kunavara, solisty z doktoratem z mechaniki. Zaśpiewał m. in.: Pojdem na prejo (czyli tam, gdzie dziewczęta przędą sobie niteczki) nieco podobną do Moniuszkowskiej „prząśniczki”, Menih (Mnich), Oj rožmarin (Oj, rozmarynie!). Artysta zaprezentował też neapolitańską serenadę Malia. Polskiej publiczności podziękował specjalną dedykacją – utworem „Wojak”, do którego muzykę skomponował Fryderyk Chopin. Soliście akompaniował dr Jarosław Domagała.
Zupełnie inny gatunek prezentowany był w drugiej części koncertu. Zmienił się rytm i charakter muzyki. W „narodno-zabavnem“ („narodowo-rozrywkowym”) repertuarze wystąpił zespół Gregora Čepona oraz solistka Irena Drobnič. Usłyszeliśmy kompozycje Slavko Avsenika – twórcy tego gatunku muzycznego. Charakterystyczne instrumenty, rytmy polki i walczyka porwały widownię do tańca. Teksty piosenek nawiązywały do geografii Słowenii. Były romantyczne szczyty i doliny, spotkanie z ukochaną, zachwyt nad urokliwą ojczyzną. Piosenka „Na Golici” znana też jako „Trompeten-Echo” to jedna z najsłynniejszych słoweńskich polek. Zdobyła nawet tytuł najczęściej wykonywanego utworu instrumentalnego na świecie. W walczyku „Pastuszek” pięknie zabrzmiał klarnet w wykonaniu Gregora Čepona. Grupa zagrała także „Planicę” – utwór, którzy kibice skoków narciarskich na pewno znają. Słychać go często podczas zawodów na słynnej słoweńskiej skoczni w Planicy. Koncert poprowadziła Marta Szatkowska-Kunavar.
Zespół braci Čepon tworzą: Grega Čepon (klarnet), Jernej Čepon (harmonia), Dominik Čepon (trąbka), Štefan Čepon (eufonium) i Luka Čepon (gitara). Artyści nagradzani na licznych festiwalach muzyki „narodno-zabavnej” występowali również w Austrii, Niemczech, Chorwacji i Włoszech.
Goście ze Słowenii po koncercie w Sannikach zwiedzili też Płock. Wzgórze Tumskie, bazylika katedralna, pięknie podświetlony most i starówka z fontanną zrobiły ogromne wrażenie i zostały uwiecznione na zdjęciach.

(lesz)

Zobacz kolejny artykuł

Świetlica wiejska w Lipiankach

Powstanie świetlicy wiejskiej w Lipiankach (gm. Nowy Duninów) to dobry przykład na to, że więcej …