Samorząd województwa uhonorował twórców

Nagrody im. Norwida
Samorząd Województwa Mazowieckiego po raz kolejny uhonorował twórców, przyznając Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida. Zdobywca tegorocznej nagrody Dzieło życia za całokształt twórczości to Jacek Bocheński – prozaik, eseista, publicysta i tłumacz. Nagrodzonym w kategorii Sztuki plastyczne jest Kazimierz Gustaw Zemła – autor m.in. projektu płockiego pomnika Władysława Broniewskiego.
Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida przyznawane są corocznie za wybitne dzieła bądź kreacje artystom tworzącym lub mieszkającym na Mazowszu. Spośród zgłoszonych kandydatur, zwycięzców nominują kapituły. Tegorocznym zwycięzcą kategorii Teatr jest reżyser i aktor teatralny Maciej Prus, którego doceniono za reżyserię spektaklu Madame de Sade w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Paweł Mykietyn jako kompozytor muzyki dla spektakli teatralnych wielokrotnie współpracował z Krzysztofem Warlikowskim. Pracował także z takimi reżyserami jak Piotr Cieślak i Grzegorz Jarzyna. Jest twórcą muzyki filmowej, m.in. do noweli Ojciec w ramach produkcji Solidarność, Solidarność…, a także do filmów Ono, 33 sceny z życia i W imię… Małgorzaty Szumowskiej, Tatarak i Wałęsa. Człowiek z nadziei Andrzeja Wajdy czy Essential Killing Jerzego Skolimowskiego. Kapituła doceniła go za operę Czarodziejska Góra (Warszawska Jesień 2016).
Poeta, prozaik, krytyk literacki Dariusz Suska zwyciężył w kategorii Literatura. Nagrodę odebrał za tom poetycki Ściszone nagle życie (Wydawnictwo Znak). Zadebiutował w 1992 roku tomikiem Rzeczy, które były światem, będącym wyrazem młodzieńczego zafascynowania poezją Zbigniewa Herberta. Wiersze publikował m.in. w: „Lampie i Iskrze Bożej”, „Res Publice Nowej” i „Tygodniku Powszechnym”. Po swoim debiucie poetyckim wydał jeszcze pięć tomików wierszy: DB 6160221, Wszyscy nasi drodzy zakopani, Cała w piachu, Czysta ziemia (1998–2008) oraz po kilkuletniej przerwie – Duchy dni. Za tomik Wszyscy nasi drodzy zakopani otrzymał w 2002 roku nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Pozycja ta, jak również tomik Cała w piachu, były nominowane w 2001 i 2005 roku do Nagrody Literackiej Nike.
W kategorii Sztuki plastyczne nagrodę otrzymał rzeźbiarz Kazimierz Gustaw Zemła. Prof. Zemła, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, do 2002 roku uczył tam rzeźby, był prorektorem akademii oraz dziekanem. Specjalizuje się w rzeźbie pomnikowej, sakralnej i studyjno-kameralnej. Najbardziej znanymi pracami laureata są: Pomnik Powstańców Śląskich w Katowicach – pierwsza samodzielna, debiutancka realizacja, Pomnik Czynu Polaków w Szczecinie, Polegli Niepokonani na warszawskiej Woli, Monte Cassino w Warszawie, Henryk Sienkiewicz w warszawskich Łazienkach. Bogatą częścią twórczych dokonań profesora są realizacje sakralne, w tym liczne pomniki św. Jana Pawła II. Jego prace można też podziwiać w Galerii Rzeźby w Parku w Radziejowicach, m.in. Śpiąca, Matka Teresa, Dawid. Artysta miał ponad 60 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Brał udział w ponad 20 wystawach międzynarodowych i 50 wystawach krajowych. Kapituła uhonorowała go za wystawę Wrota Miłosierdzia w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Gala wręczenia Nagrody im. Cypriana Kamila Norwida odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Uświetnił ją występ Doroty Miśkiewicz w towarzystwie pianisty Marcina Wasilewskiego i Atom String Quartet. Wieczór poprowadziła Magda Mołek.
(l.)
fot. Anita Kot

Zobacz kolejny artykuł

Galeria Szkół w Małej Wsi

Koniec roku szkolnego zbliża się nieuchronnie. Już tylko niecałe trzy miesiące dzielą uczniów klas ósmych …