Są pierwsze potwierdzenia zgłoszeń z Płocka i regionu

Zgłoszeń na Krajowej Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa przybywa. Funkcjonariusze na bieżąco je weryfikują. Część znalazła już potwierdzenie. Dotyczą one przede wszystkim spożywania alkoholu w miejscach publicznych.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w wersji pilotażowej zaczęła funkcjonować na terenie garnizonu stołecznego, Podlasia i Pomorza. W kolejnym etapie to innowacyjne narzędzie, mające służyć głównie poprawie bezpieczeństwa mieszkańców, wdrożono w województwie lubuskim i kujawsko-pomorskim. Teraz także mieszkańcy województwa mazowieckiego mogą przekazywać policji informacje o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa, które należy do podstawowych potrzeb każdego człowieka.
Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa swoim zasięgiem ostatecznie obejmie cały kraj. Bazuje na informacjach skatalogowanych w trzech płaszczyznach: informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych, informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami, z przedstawicielami samorządu terytorialnego, organizacji pozarządowych oraz w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu, informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.
Od chwili wprowadzenia Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa mieszkańcy powiatu gostynińskiego zgłosili 22 przypadki różnych zagrożeń. – Policjanci weryfikują każde zgłoszenie, a spośród wszystkich na razie potwierdzone zostało jedno. Dotyczyło ono spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym, a dokładniej na ulicy Łukasiewicza w Pacynie. W niedzielne popołudnie, 2 października policjanci w ramach służby zauważyli 32-letniego mieszkańca tamtejszej gminy spożywającego piwo. Mężczyzna został ukarany mandatem – informuje oficer prasowy gostynińskiej policji sierż. szt. Dorota Słomkowska.
W Płocku zgłoszeń było ponad 30 i wciąż przekazywane są nowe, na przykład przypadki kłusownictwa w rejonie Kępy Ośnickiej. – Do tej pory udało się potwierdzić siedem zgłoszeń – mówi rzecznik prasowy płockiej policji asp. szt. Krzysztof Piasek. – To przede wszystkim przypadki spożywania alkoholu, chociażby przy ulicy Skłodowskiej, alei spacerowej pomiędzy ulicą Ostatnią i Alejami Kobylińskiego czy w rejonie ronda w Łącku. Potwierdziliśmy również zgłoszenie o nagminnym przekraczaniu prędkości na trasie Popiełuszki w miejscu, gdzie często dochodzi do wypadków drogowych.
Jednak najbardziej zaskakujący przypadek potwierdzonego zgłoszenia dotyczy płockiego Starego Rynku i gromadzących się na nim osób bezdomnych. Czy sprawa tak oczywista – wokół placu wiszą kamery miejskiego monitoringu, często można spotkać tu patrole policji i straży miejskiej – wymagała zgłoszenia z pomocą promowanego przez policję nowego narzędzia do kontaktów?
Policjanci z Sierpca potwierdzili między innymi przypadek nieprawidłowego parkowania przed blokami w rejonie ulic Paderewskiego Piłsudskiego.
Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa. Obsługa „Map” dostępnych na stronach internetowych poszczególnych jednostek policji, na terenie których została już uruchomiona, została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z nich skorzystać każdy obywatel. Aby zgłosić zagrożenie, należy wejść na stronę internetową komendy wojewódzkiej, miejskiej lub powiatowej policji. Przekazanie tych informacji zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.
Policjanci podkreślają jedno: zgłoszenie zagrożenia na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa nie jest formą zgłaszania pilnej interwencji policji. W przypadku zgłoszenia interwencji należy dzwonić na numer 997 lub 112. (jac)

Zobacz kolejny artykuł

Kto doi krowy? Roboty!

Rolnictwo to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Jednak wielu z nas nie ma pojęcia …