Rządowe dotacje dla gmin z Mazowsza Płockiego

34 inwestycje w województwie mazowieckim na łączną kwotę 47,8 mln zł dotacji znalazły się na liście podstawowej wniosków zakwalifikowanych w naborze o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej. Łączna wartość zaplanowanych zadań w całym okresie ich realizacji to 79 843 477,41 zł.
Jak informują służby prasowe Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, w ramach środków pochodzących z dofinansowania w województwie mazowieckim zostanie wybudowanych, wyremontowanych i przebudowanych 51,52 km dróg gminnych i prawie 22,28 km dróg powiatowych. W ramach dofinansowanych zadań powstanie ponadto 23,2 km nowych ciągów pieszych i pieszo-rowerowych.
Na liście podstawowej wniosków zakwalifikowanych do dofinansowania znalazły się 34 wnioski na łączną kwotę 47 808 607 zł dotacji. Dzięki środkom przyznanym z dofinansowania realizacja zadań inwestycyjnych będzie możliwa na terenie gmin: Ząbki, Ostrów Mazowiecka, Stara Biała, miasta Siedlce, miasta Ostrołęki, Bulkowo, Mszczonów, Sokołów Podlaski, Pułtusk, Sarnaki, Tarczyn, Gostynin, Zbuczyn, Wieniawa, Gąbin, Goszczyn, Gózd, Kobyłka, Nowe Miasto nad Pilicą, Sobolew, Stara Błotnica, Trojanów, Stanisławów, Gniewoszów, Raszyn, Jedlińsk, Obryte, Górzno, Dąbrówka, Garwolin Wieś, Łochów oraz na terenie powiatów: grójeckiego i przysuskiego.
Rząd RP wesprze w sumie 433 samorządowe inwestycje w drogi lokalne na kwotę 500 mln zł. Inwestycje obejmą około 561 kilometrów dróg gminnych i powiatowych. Część przedsięwzięć to budowa nowych dróg, a część – modernizacja i remonty. Oprócz dróg powstanie też 26 mostów, 230 kilometrów chodników lub ścieżek pieszo-rowerowych i 300 bezpiecznych przejść dla pieszych. Średnia wartość dotacji na jedną inwestycję to 1,15 miliona złotych. Kwoty dotacji wahają się od 64 tysięcy do 5 milionów złotych.
Jedną z 34 jednostek samorządowych na terenie województwa mazowieckiego, które otrzymały dotację, jest gmina Stara Biała, gdzie będzie realizowane zadanie drogowe „Budowa układu komunikacyjnego Nowa Biała – Maszewo Duże”. Obejmuje ono budowę drogi gminnej Nowa Biała – Maszewo Duże, części ulic: Szkolna, Słowackiego, Mickiewicza oraz ulice Sportową i Korczaka. Wysokość dotacji to 2 474 088,00 zł, a wartość całego zadania wynosi 4 123 481,34 zł. Zadanie musi być wykonane do końca 2019 roku, przy czym w 2018 roku muszą być wykonane roboty o wartości co najmniej 3,1 mln zł. – Otrzymana dotacja pozwoli nam na realizację długo oczekiwanych dróg wokół szkoły w Maszewie Dużym oraz połączenie Nowej Białej z Maszewem Dużym. Podziękowanie należy się pracownikom Urzędu Gminy w Starej Białej za profesjonalne przygotowanie wniosku, który został pozytywnie oceniony przez Ministra Inwestycji i Rozwoju oraz Wojewodę Mazowieckiego. Jest to nasz wielki sukces, biorąc pod uwagę, że termin na złożenie wniosku był krótki, a chętnych samorządów na otrzymanie dotacji było jak zwykle dużo – komentuje wójt Sławomir Wawrzyński.
W gminie Bulkowo wykonany zostanie drugi etap budowy drogi pomiędzy miejscowościami Łubki Nowe i Sochocino Praga. W Gąbinie rozbudowana zostanie ulica Piękna, gdzie wykonana zostanie między innymi kanalizacja i oświetlenie. W Gostyninie przebudowana zostanie ulica Nowa, gdzie powstanie między innymi kanalizacja deszczowa.

(jac)

Zobacz kolejny artykuł

Festiwal piosenki obcojęzycznej w Gąbinie

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie gościł uczestników II Powiatowego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej. 55 …