Retrospektywa o niezłomnych

– Dziękuję w imieniu ojca wszystkim gospodarzom, którzy przez lata mieli odwagę pomagać ukrywać się ojcu i jego żołnierzom. Dziękuję wam z całego serca – mówił ze łzami w oczach Andrzej Stryjewski, syn sierż. Wiktora Stryjewskiego podczas uroczystej Gali Retrospektywy Festiwalu Filmowego „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, która odbyła się w Starych Gałkach (gm. Mała Wieś).
Festiwal Filmowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci” to przegląd filmów inspirowanych dziejami walki o niepodległość Polski w latach 1939–89, czyli czasów i ludzi skazanych przez propagandę PRL–u na zapomnienie. Twórcą i pomysłodawcą festiwalu jest Arkadiusz Gołębiewski. X edycja odbyła się na przełomie września i października w Gdyni.
Tradycją stało się, że po zakończeniu festiwalu organizatorzy rozpoczynają przygotowania do spotkań z widzami w całej Polsce i za jej granicami. Retrospektywy Festiwalu NNW w każdym miesiącu goszczą w innym mieście. Rok temu obywały się w 11 miejscach. W tym roku retrospektywa zawitała na Mazowsze Płockie – do Wyszogrodu, Starych Gałek i Chociszewa (gm. Czerwińsk nad Wisłą).
Dlaczego wybrano Mazowsze Płockie na realizację retrospektywy? Organizatorzy tłumaczą, że ta decyzja wynika z historii tych miejsc oraz godnej naśladowania postawy mieszkańców, którzy ją pielęgnują. Wyszogród i jego okolice to teren wyjątkowy dla historii najnowszej. To właśnie w Gałkach w lutym 1949 roku 11–osobowy patrol wchodzący w skład 11 Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem sierżanta Wiktora Stryjewskiego ps. „Cacko”, stoczył ostatnią swoją walkę z Grupą Operacyjną UB i KBW. Dramatycznymi konsekwencjami tego wydarzenia były liczne aresztowania okolicznych mieszkańców. Wielu z nich otrzymało wieloletnie wyroki więzienia.
Oddział „Cacki” podczas walki stracił trzech partyzantów, w tym łączniczkę Elżbietę Kazanecką ps. „Basia”, uczennicę płockiego liceum, która nie chcąc oddać się do niewoli żołnierzom KBW, razem ze swym ukochanym Jankiem wysadziła się granatem.

(gsz)
fot. Paweł Hendrykowski

Zobacz kolejny artykuł

Galeria Szkół w Małej Wsi

Koniec roku szkolnego zbliża się nieuchronnie. Już tylko niecałe trzy miesiące dzielą uczniów klas ósmych …