Projekt Stowarzyszenia „Edukacja dla Drobina”

Stowarzyszenie „Edukacja dla Drobina” właśnie podsumowało swój projekt „Drobin historycznie, graficznie i elektronicznie”. Jego efektem jest np. specjalna strona internetowa.
Podsumowanie projektu odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drobinie. Miejsce nie było przypadkowe, bo Stowarzyszenie powstało w ubiegłym roku szkolnym właśnie po to, aby wspierać Zespół szkół Ponadgimnazjalnych. Mówił o tym prowadzący podsumowujące spotkanie Andrzej Łopata, wiceprezes Stowarzyszenia. Gośćmi podsumowania byli m.in. wicestarosta płocki Iwona Sierocka, przedstawiciele samorządu Drobina, władze Stowarzyszenia. Wśród gości był też prof. Robert Kunkel, architekt, w latach 2008–2016 prodziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, którego rodzina była związana z Drobinem.
Andrzej Łopata przedstawił przedsięwzięcia, które zostały zrealizowane w ramach projektu. A były nimi warsztaty plastyczne dla uczniów drobińskiej podstawówki „Drobin w kolorach i kształtach”. Uczniowie pod opieką Małgorzaty Mikołajewskiej tworzyli plastyczne odpowiedniki ciekawych historycznie i kulturowo miejsc w Drobinie. Był to też konkurs, a nagrody wręczono właśnie podczas podsumowania projektu. Wygrała go Klaudia Mikołajewska.

Reklama
Z kolei młodzież ze szkoły ponadgimnazjalnej pracowała nad pomysłami w ramach konkursu „Drobin moich marzeń”. Ten konkurs także podsumowano, a pierwszą nagrodę otrzymał Marcin Barański. Młodzież pod okiem członka Stowarzyszenia, Benedykta Olendrzyńskiego spotkała się w ramach projektu z seniorami. Efektem tych spotkań jest film „Wspomnienia mieszkańców Drobina”, który został zaprezentowany podczas podsumowania.
Andrzej Łopata zaprezentował też stronę internetową drobinwsieci. pl, która jest efektem projektu. Znalazły się na niej wszystkie dotychczasowe przedsięwzięcia związane z projektem. Ale, jak zaznaczył Andrzej Łopata, strona cały czas się rozwija i przybywa materiałów, które zostaną na niej zamieszczone.
– Gratuluję Stowarzyszeniu zdobycia grantu na realizację projektu, który został wysoko oceniony. Niezwykle ważną rolę odgrywa historia miast i gmin, naszych małych ojczyzn, a tego dotyczył projekt. Gratuluję zwycięzcom konkursu i wszystkim uczestnikom projektu
– mówiła wicestarosta Iwona Sierocka. Podkreśliła, że powiat płocki od trzech lat wspiera program „Działaj lokalnie” i stwierdziła, że to świetna inicjatywa, która aktywizuje lokalne społeczności. Dziękowała też władzom Drobina za dbałość o lokalną historię, a burmistrzowi Andrzejowi Samorajowi za to, że był honorowym wolontariuszem projektu.
Zwieńczeniem spotkania był wykład prof. Roberta Kunkela dotyczący historii Drobina, jego najcenniejszych zabytków i związków rodziny profesora z Drobinem.
Projekt „Drobin historycznie, graficznie i elektronicznie” został dofinansowany ze środków programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej „Młodzi Razem” i powiat płocki.

tekst i fot. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Kto doi krowy? Roboty!

Rolnictwo to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Jednak wielu z nas nie ma pojęcia …