Program „Działaj lokalnie – w powiecie płockim”

W płockim starostwie podsumowano kolejną edycję programu „Działaj lokalnie – w powiecie płockim”. Rozstrzygnięto też konkurs dla wolontariuszy i konkurs „Bohaterowie niepodległej”.
Program „Działaj lokalnie” od 2004 r. realizuje Fundacja Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej „Młodzi Razem” przy finansowym wsparciu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce. Trzy lata temu w finansową pomoc dla programu zaangażował się powiat płocki, a dwa lata temu samorząd Mazowsza. W ramach „Działaj lokalnie” zgłaszane i realizowane są różnorodne inicjatywy przez lokalne społeczności.
W tej edycji programu zrealizowano 31 projektów, na które zostało przeznaczone 81 tys. zł. Na gali podsumowującej program byli m.in. starosta Mariusz Bieniek, wicestarosta Iwona Sierocka, szef płockiej delegatury urzędu marszałkowskiego Tomasz Kominek. Nie zabrakło przedstawicieli różnorodnych środowisk, które realizowały projekty. Każde z 31 przedsięwzięć zostało przedstawione i omówione, a przedstawiciele stowarzyszeń, które je realizowały, otrzymali podziękowania.
– Po raz trzeci spotykamy się, aby podsumować naszą współpracę, która polega na wsparciu nietuzinkowych inicjatyw. Śledzę i podziwiam te przedsięwzięcia. Często powtarzam, że kapitałem powiatu płockiego są ludzie. Jestem pod wrażeniem państwa dokonań, a mogę nawet stwierdzić, że jestem nimi zachwycony. Jesteście państwo olbrzymią wartością Ziemi Płockiej. Będziemy wspierać jeszcze bardziej lokalne inicjatywy w tej kadencji samorządu. Możecie państwo liczyć na naszą pomoc, bo po to tu jesteśmy – mówił starosta Mariusz Bieniek. Szef płockiej delegatury urzędu marszałkowskiego, Tomasz Kominek również dziękował za podjęte inicjatywy i stwierdził, że budują one lokalną tożsamość. Dodał, że w budżecie samorządu Mazowsza ma się w przyszłym roku znaleźć aż 24,5 mln zł dla stowarzyszeń i organizacji działających na Mazowszu. – W imieniu marszałka Adama Struzika i swoim zachęcam zatem do dalszej współpracy i korzystania z tych środków – stwierdził Tomasz Kominek.
Prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej „Młodzi Razem”, Iwona Marczak specjalne podziękowania za współpracę i wspieranie lokalnych społeczności przekazała Mariuszowi Bieńkowi, Iwonie Sierockiej, Tomaszowi Kominkowi, przewodniczącemu Rady Powiatu w Płocku Lechowi Dąbrowskiemu, szefowej Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji płockiego starostwa Karolinie Koper. – Samorządy województwa i powiatu nie tylko wspierają finansowo projekty, ale są przede wszystkim partnerami w realizacji naszych zamierzeń – mówiła Iwona Marczak.
Podczas spotkania w starostwie podsumowano konkurs dla wolontariuszy. W kategorii indywidualnej główne nagrody odebrały Olga Kosińska, wolontariuszka GOPS w Słupnie oraz Iga Cybulska i Maja Cybulska, wolontariuszki z SP w Święcieńcu (gm. Słupno). W kategorii grupowej nagrody odebrali: szkolne koło wolontariatu „Pomoc niesiemy małymi krokami” z SP w Wyszogrodzie, szkolny klub wolontariatu „Jestem dla innych” z ZS im. Leokadii Bergerowej w Płocku, szkolne koło wolontariatu „Super dzieciaki” z SP w Rogozinie (gm. Radzanowo), Zespół Ludowy „Grzybowianki i Grzybowiacy” im. Cecylii Mielczarek ze Słubic, Stowarzyszenie „Akademia lekkoatletyczna dla dzieci i młodzieży – Orzeł Team” z Bulkowa.
Podsumowano również projekt „Bohaterowie niepodległej”, w ramach którego zorganizowano konkurs. Zanim zostały wręczone nagrody, wszyscy mieli okazję obejrzeć film „Poprzez bohaterstwo do wolności w gminie Radzanowo”, przygotowany przez 2. Drużynę Starszoharcerską „Wędrowne ptaki” z Radzanowa. Sześć głównych nagród otrzymały prace wykonane przez uczniów SP w Rogozinie, Słubicach, Radzanowie, Małej Wsi oraz nr 17 i 14 w Płocku.

tekst i fot. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Galeria Szkół w Małej Wsi

Koniec roku szkolnego zbliża się nieuchronnie. Już tylko niecałe trzy miesiące dzielą uczniów klas ósmych …