Powiatowe obchody w Kozłowie

Od lat w Kozłowie (gm. Drobin) przy mogile żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. odbywały się uroczystości związane z wybuchem II wojny światowej. W tym roku także się odbyły i zyskały rangę obchodów powiatowych.
5 września 1939 r. wojska niemieckie wkroczyły do Drobina. W czasie kampanii wrześniowej w Kozłowie dokonały masakry cofających się z frontu mławskiego żołnierzy. Samoloty Luftwaffe zbombardowały odpoczywające tam oddziały. Zginęło 64 żołnierzy.
W miejscu upamiętniającym te wydarzenia jest pomnik i mogiła polskich żołnierzy. Odbywają się tam uroczystości upamiętniające poległych i obchody wybuchu II wojny światowej. W tym roku, dzięki staraniom radnych powiatowych, uroczystości zyskały rangę obchodów powiatowych. W Kozłowie pojawili się m.in. poseł Piotr Zgorzelski, burmistrz Drobina Andrzej Samoraj, członek zarządu powiatu Krzysztof Wielec, powiatowy radny Bogdan Banaszczak.
Przy mogile odbyła się msza polowa. Był też program artystyczny nawiązujący do wydarzeń z 1939 r. Na mogile poległych żołnierzy złożono także kwiaty.
Na uroczystości w Kozłowie zaprosili starosta płocki Mariusz Bieniek oraz burmistrz Drobina Andrzej Samoraj.

(gsz)
fot. Ze zbiorów starostwa powiatowego

Zobacz kolejny artykuł

Rodzinnie w Maszewie Dużym

Mnóstwo atrakcji, dobrej zabawy i muzycznych doznań – tego wszystkiego było pod dostatkiem podczas wielkiego …