Powiatowa Olimpiada Integracyjna w Gąbinie

Integracyjna impreza sportowa odbyła się już po raz 9. Jej gospodarzem był Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. Dla uczestników przygotowano szereg konkurencji sportowych, w których wspólnie brali udział zarówno sportowcy niepełnosprawni, jak również ich pełnosprawni koledzy. Celem imprezy jest przede wszystkim dobra zabawa oraz szeroko pojęta integracja dzieci i młodzieży poprzez wspólny udział w konkurencjach sportowych.

Do gąbińskiej szkoły przyjechały drużyny sportowe z całego powiatu. Wśród nich znalazły się dzieci i młodzież z ZS im. Leokadii Bergerowej w Płocku, Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Mocarzewie, ZSS w Goślicach, Domu Dziecka w Bratoszewie, SP w Sannikach, Gimnazjum w Gąbinie, a także pensjonariusze DPS-u w Koszelewie oraz oczywiście przedstawiciele gospodarzy imprezy. Współorganizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „IUVENES” działające na rzecz ZS im. St. Staszica w Gąbinie oraz lokalnej społeczności.
Igrzyska rozpoczęły się uroczystym zapaleniem znicza olimpijskiego oraz wciągnięciem na maszt flagi olimpijskiej. Wszystkich gości tego sportowego wydarzenia powitała dyrektor gąbińskiej placówki Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk. – Sportowa rywalizacja odkrywa prawdę o naszych cechach charakteru. Jak zachowujemy się wobec przeciwnika? Czy umiemy walczyć uczciwie? Czy szanujemy rywala? Czy będziemy walczyć o zwycięstwo za wszelką cenę? Wierzę, że podczas naszych szkolnych igrzysk będzie obowiązywała zasada fair play. Czego nam wszystkim życzę nie tylko w sporcie – mówiła Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk.
Oficjalnie imprezę otworzyły wicestarosta powiatu płockiego Iwona Sierocka, dyrektor Wydziału Edukacji płockiego starostwa Małgorzata Struzik, dyrektor ZS w Gąbinie Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk oraz prezes stowarzyszenia „IUVENES” Joanna Matuszewska. – Bardzo dziękuję za tak liczne przybycie wielu drużyn. Bardzo się cieszę, że państwo co roku tak licznie tu przybywacie. Mam nadzieję, że będzie to kolejna wspaniała impreza integracyjna – nie tylko sportowa, ale także pełna dobrej zabawy – mówiła wicestarosta Iwona Sierocka.
Młodzi zawodnicy mieli okazję do zmierzenia się w wielu dyscyplinach sportowych, ale także w konkurencjach rekreacyjnych. Dużym zainteresowaniem amatorów sportu cieszyły się biegi. Wśród nich znalazły się m.in. bieg na 400 metrów chłopców, bieg na 300 metrów dziewcząt oraz wspólny bieg integracyjny na dystansie 200 metrów. Młodzi adepci sportu mogli się również sprawdzić w skoku w dal oraz pchnięciu kulą.
Wśród konkurencji rekreacyjnych królowało przeciąganie liny, kometka, skakanka grupowa oraz gry planszowe. Dla miłośników rowerów organizatorzy przygotowali specjalny tor do slalomu rowerowego. Elementem olimpiady integracyjnej był również konkurs plastyczny „Siła i moc w sporcie i zdrowej diecie”.
Podczas wydarzenia można było również zobaczyć pokaz umiejętności policyjnego psa przygotowany przez płockich policjantów. Na imprezie pojawili się również strażacy z PSP. Nie zabrakło również pysznego poczęstunku dla wszystkich uczestników.

tekst i fot. Eliza Kinalska

Zobacz kolejny artykuł

Działaj lokalnie w powiecie płockim

46 projektów otrzymało dofinansowanie w ramach programu „Działaj lokalnie” organizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Założenia …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.