Pomóżmy potrzebującym

W ten świąteczny czas

Święta Bożego Narodzenia to szczególny okres, kiedy powinniśmy pomagać tym najbardziej potrzebującym. Ośrodki pomocy społecznej i organizacje pozarządowe w naszym regionie nie zapomniały o ludziach ubogich, starszych, chorych i samotnych. Sprawią także radość najmłodszym. Musimy sobie zdawać jednak sprawę, że odpowiedzialność za drugiego człowieka nie powinna spoczywać jedynie na instytucjach, lecz na każdym z nas.
Większość gminnych ośrodków pomocy społecznej w powiecie płockim w okresie świąt Bożego Narodzenia przygotowała specjalne działania wspierające najbardziej potrzebujących podopiecznych. Aktualna sytuacja wielu rodzin jest bardzo trudna, szczególnie w okresie zimowym. Ludziom na wsi często brakuje pieniędzy na opał i odzież, ale także i na jedzenie. Takie osoby mają szansę otrzymania paczek świątecznych oraz podzielenia się opłatkiem podczas wigilijnego wieczoru. Także mieszkańcy gmin powinni być bardziej wyczuleni na los swoich znajomych czy sąsiadów. Niekoniecznie musi to być pomoc materialna, często osoby biedne czy samotne bardziej potrzebują zainteresowania i rodzinnego ciepła. Wielkim gestem jest zaproszenie takich osób na wieczerzę wigilijną. Gminne ośrodki pomocy społecznej w powiecie płockim starają się, aby osoby potrzebujące choć na chwilę zapomniały o swoich codziennych problemach i mogły cieszyć się z narodzin Chrystusa.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Brudzeniu Dużym już od miesiąca przeznacza dla najbardziej potrzebujących produkty żywnościowe w ramach ogólnopolskiej pomocy organizowanej przez zamiejscowy oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej, znajdujący się w Brudzeniu Dużym. Ośrodek na bieżąco wydaje również zasiłki celowe przeznaczone na okres świąt.
Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gąbinie 20 grudnia, wspólnie ze Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich, zorganizował wieczór wigilijny dla 140 osób. Ośrodek dla swoich podopiecznych ufundował również paczki świąteczne. – W okresie zimowym jesteśmy szczególnie wyczuleni na to, aby ludzi zaopatrzyć w opał i ciepłą odzież – mówi Barbara Grzelak, kierownik ośrodka.
Gmina Łąck na zorganizowanie wigilii otrzymała dofinansowanie ze środków unijnych. W zeszły piątek mieszkańcy podzielili się opłatkiem, podczas uroczystości wystąpiły dzieci i młodzież z Gminnego Ośrodka Kultury z Łącka. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Łącku przedstawiły „Jasełka”, swoje umiejętności zaprezentowała także Gminna Orkiestra Dęta.
W Małej Wsi organizowana jest specjalna akcja pomocy najuboższym dzieciom. Przygotowano dla nich paczki świąteczne ze słodyczami. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej pomaga także, przekazując zapomogi z rządowego programu „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”.
GOPS w Nowym Duninowie dla najuboższych mieszkańców gminy przekazuje opał, by mogli ciepło spędzić nadchodzące święta. 150 osób wzięło udział w gminnej wigilii, która odbyła się 17 grudnia.
W Słupnie w tym roku wigilia będzie dla 150 osób: dla seniorów, uczestników Centrum Integracji Społecznej, a także dla osób, którym ośrodek świadczy swoją pomoc. Na początku stycznia zorganizowana zostanie zabawa choinkowa dla dzieci ze świetlicy, ufundowane będą dla nich także paczki.
– Przez cały rok proponujemy naszym podopiecznym różne formy wsparcia. Aby dotrzeć do osób potrzebujących, współpracujemy z sołtysami i parafiami. To mieszkańcy najlepiej wiedzą, komu najbardziej potrzebna jest pomoc i mogą nas o tym poinformować – mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Słupnie Joanna Augustowska.
Z kolei pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Drobinie dla dzieci, które korzystają z dożywiania w szkołach oraz podopiecznych świetlicy środowiskowej przygotowali paczki świąteczne. Tradycyjnie wigilie organizują Urząd Miasta i Gminy oraz seniorzy z Łęgu i Drobina.
Marcin Śmigielski

Zobacz kolejny artykuł

Setne urodziny

W Bodzanowie…. Weronika Jóźwiak, mieszkanka gminy Bodzanów świętowała swoje setne urodziny. Pani Weronika była świadkiem …

Dla producentów świń

Refundacja z ARiMR Trwa nabór wniosków na refundację do 75 proc. wydatków poniesionych na walkę …