Pomnik w Rębowie jak nowy

Dla mieszkańców Rębowa (gm. Wyszogród) to była podniosła chwila. W centralnym punkcie miejscowości, na pl. Wolności uroczyście odsłonięto odnowiony Pomnik Niepodległości.
Pomnik w Rębowie jest wyjątkowy. Wysiłkiem mieszkańców powstał w 1928 r. Był pamiątką rocznicy 10-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Znalazła się na nim m.in. tablica z podziękowaniami za uratowanie Rębowa w 1915 r. A było za co dziękować, bo wycofujący się z frontu Rosjanie zostawiali za sobą spaloną ziemię. Na szczęście ten los ominął Rębowo.
W czasie II wojny światowej Niemcy rozebrali pomnik, ale go nie zniszczyli. Przez 40 lat kawałki obelisku przeleżały w trawie w okolicach kościoła. W 1980 r. ówczesny proboszcz rębowskiej parafii ks. Władysław Krawczyk oraz mieszkańcy podjęli trud ponownego postawienia pomnika. To się udało. Wyjątkowość obelisku w Rębowie polega właśnie na tym, że jest on oryginalny. Takich pomników, z okresu II Rzeczpospolitej, zachowało się bardzo niewiele.
Od ponownego ustawienia obelisku minęło kilka dekad i „ząb czasu” naruszył pomnik. Obecny proboszcz parafii w Rębowie, ks. Rafał Bednarczyk był inicjatorem odnowienia obelisku. Jak mówi, 100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości była doskonałą okazją do takich działań.
Uroczystości odsłonięcia odnowionego pomnika rozpoczęła msza święta. Przewodniczył jej biskup-senior Roman Marcinkowski, który także poświęcił obelisk. Gośćmi uroczystości byli m.in. starosta płocki Mariusz Bieniek, burmistrz Wyszogrodu Jan Boszko i burmistrz-elekt Iwona Gortat. Patronem honorowym był marszałek Mazowsza Adam Struzik.
Nie zabrakło akcentów artystycznych. Chór „Wiwat” z Warszawy dał koncert „Z pieśnią patriotyczną od chrztu do niepodległości”. Uroczystość zakończyła wspólna biesiada w Domu Kultury.

(gsz)
fot. Ze zbiorów Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich „Stokrotki” w Rębowie

Zobacz kolejny artykuł

Kto doi krowy? Roboty!

Rolnictwo to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Jednak wielu z nas nie ma pojęcia …