Pisali o piegże i gżegżółce

Ponad 100 uczestników wzięło udział w VI Nadwiślańskim Dyktandzie w Wyszogrodzie. Musieli zmierzyć się w tym roku z tekstem nawiązującym do ptasiego świata.

Areną ortograficznych i interpunkcyjnych zmagań był Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie, organizator przedsięwzięcia wspólnie ze Stowarzyszeniem „Wokół Śniadeckiego” i płockim starostwem. Dyktando tradycyjnie poprowadził prof. Jerzy Bralczyk wraz z doc. Grażyną Majkowską.
„Smukła pustułka, szaropłowa piegża i zszarzała od zgryzoty gżegżółka na cotygodniowym, wpółotwartym zebraniu (z niewyjaśnionych powodów nie zaproszono ptaków na ch i h, więcby próżno tu szukać płochacza halnego, uhli czy hełmiatki) wystosowały arcyważny apel do Rady Języka Polskiego. „…Prosimy o nieużywanie naszych nazw w dyktandach. Jesteśmy sfrustrowane, bo mało znane, nieoglądane, a jedynie zapisywane”. To fragment tegorocznego dyktanda, z którym zmierzyło się ponad 100 uczestników. Rywalizowali w kategorii VII i VIII klas szkoły podstawowej i klas III szkół gimnazjalnych, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych i zaproszeni goście, czyli grupa VIP.
W najmłodszej kategorii wiekowej w ortograficznych łamańcach wzięli udział uczniowie z podstawówek w Chociszewie, Czerwińsku, Małej Wsi, Rębowie i Wyszogrodzie oraz szkół gimnazjalnych z Małej Wsi, Bulkowa, Wyszogrodu. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych reprezentowane były Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku, Zespół Szkół im. Królowej Jadwigi w Czerwińsku oraz „Śniadecki” z Wyszogrodu.
W kategorii VIP byli m.in. słuchacze Płockiego Powiatowego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Małej Wsi i Wyszogrodu. Wśród gości dyktanda byli m.in. Karolina Koper, dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji płockiego starostwa, Elżbieta Jachimiak, powiatowa radna, Barbara Dominikiewicz, przewodnicząca Rady Gminy i Miasta Wyszogród.
W najmłodszej kategorii zwyciężczynią dyktanda została Oliwia Wieczorek (SP w Czerwińsku). Drugie miejsce zajęła Alicja Kowalska, a trzecie Patrycja Nowak (obie z SP w Małej Wsi). W gronie uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych triumfował Marcin Marzec (Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku). Druga lokata przypadła jego szkolnej koleżance Emilii Bombalickiej, a trzecia Gabrieli Prusaczyk (Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie). Wśród VIP-ów zwyciężył Wiesław Żmuda, przed Mariolą Chodubską i Hanną Sidor.

(gsz)
fot. Ze zbiorów „Śniadeckiego”

Zobacz kolejny artykuł

Dni Bulkowa, święto mieszkańców

– Cieszę się, że jest nas tak liczne grono. Bo to z myślą o mieszkańcach …