Piknik integracyjny w Goślicach

Wyjątkowy piknik, który ma na celu integrację dzieci niepełnosprawnych i ich pełnosprawnych rówieśników poprzez zabawę i sport to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz imprez organizowanych na terenie powiatu płockiego. Mnóstwo atrakcji i doskonała zabawa to znak rozpoznawczy tej imprezy. W tym roku piknik odbył się pod hasłem „Na sportowo jest zdrowo”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta płocki Mariusz Bieniek.

XIII Piknik Integracyjny zgodnie z tradycją odbył się na terenie Zespołu Szkół Specjalnych w Goślicach. Współorganizatorem wydarzenia było stowarzyszenie „Krok do przodu”. I choć pogoda w tym roku nie dopisała, to nikomu nie przeszkadzało to we wspólnej zabawie. Było w czym wybierać – atrakcji było mnóstwo.
Wszystkich, którzy przybyli na to wyjątkowe spotkanie, przywitały dyrektor ZSS w Goślicach Beata Jakubowska oraz wicedyrektor Monika Jarzyńska. – Ogromnie cieszę się, że działania integracyjne, które podejmujemy, zmierzają w dobrym kierunku i że dzieci, które do nas przyjeżdżają, chętnie się bawią ze sobą, wzajemnie poznają i przełamują bariery. Kiedy organizowaliśmy ten piknik po raz pierwszy – w 2006 roku była to mała grupa dzieci. Co roku przybywa coraz więcej fajnych, uśmiechniętych buziek i to ogromnie cieszy – mówiła dyrektor ZSS w Goślicach.
Tego dnia najważniejszymi uczestnikami były dzieci i młodzież, bo to właśnie dla nich organizowane jest to wydarzenie. Spotkanie ma integrować, uczyć zrozumienia dla innych osób i zachęcić co poznawania się. Właśnie takie tematy poruszono w przedstawieniu zaprezentowanym przez uczniów ZSS w Goślicach, które było niezwykle poruszające, a jego przesłanie godne zapamiętania. Trzeba przyznać, że młodzi aktorzy na scenie zaprezentowali się doskonale i świetnie odnaleźli się w powierzonych im rolach.
Na integracyjne spotkanie licznie przybyły dzieci i młodzież z wielu różnych placówek oświatowych. Podczas piknikowych zabaw można było spotkać dzieci z przedszkola w Bielsku, a także dzieci i młodzież z SP w Leszczynie Szlacheckim, ZS nr 2 w Ciachcinie, SP w Bielsku, SP w Drobinie, SP w Zawidzu Kościelnym, ZSS w Mocarzewie, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Płocku, SP nr 24 w Płocku, SP nr 3 w Płocku oraz mieszkańców goślickiego DPS-u. Piknik nie odbyłby się bez wolontariuszy z ZS im. Leokadii Bergerowej, ZDZ oraz PWSZ, którzy swoją pomocą i umiejętnościami służyli organizatorom oraz gościom.

Reklama

Podczas pikniku nie mogło zabraknąć również ciekawych atrakcji zachęcających do wspólnego spędzania czasu. Jedną z tych, która wyjątkowo przypadła do gustu uczestnikom spotkania, był pokaz tresury psów. Czworonogi rozkochały w sobie zarówno tych najmłodszych, jak również starszych uczestników imprezy.
Zgodnie z hasłem imprezy nie mogło zabraknąć również elementów sportowych. Dlatego też pokaz swoich umiejętności dali zawodnicy płockiej drużyny futbolowej „Mustangi”. Trening z profesjonalistami i spróbowanie swoich sił pod ich czujnym okiem był dla wielu ciekawym i interesującym doświadczeniem.
Jak co roku podczas pikniku nie mogło zabraknąć licznych konkursów sportowych z atrakcyjnymi nagrodami. Była również fotobudka, która pozwalała na uwiecznienie zawarcia nowych znajomości oraz dmuchańce, na których można było poskakać i pozjeżdżać oraz trampoliny. Można było pomalować buzie oraz włosy. Dzieci mogły pobawić się również pod okiem animatorów, którzy uatrakcyjniali zabawę tworząc ogromne bańki mydlane. Nie zawiedli również sponsorzy, którzy zapewnili wszystkim uczestnikom pyszny poczęstunek.
Jednym z najbardziej wyczekiwanych momentów imprezy było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego, w którym na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez płockie starostwo. W kategorii uczniów w wieku 6-10 lat I miejsce zajęli Piotr Wojtunik (SP w Bielsku) oraz Alicja Podlińska (SP Zawidz Kościelny), drugie miejsce wywalczyli Oliwier Opulski (SP Zagroba) oraz Krystian Dobies (SP Zawidz Kościelny), natomiast III miejsce zajęli Maciej Potera (SP Leszczyn Szlachecki) oraz Wiktor Borowski (SP Bielsk). W kategorii wiekowej powyżej 11 lat zwyciężyli Justyna Woźnicka (DPS w Goślicach) oraz Kacper Dziekański (ZSS w Goślicach), II miejsce zajęli Szymon Sulkowski (ZSS w Goślicach), a także Oliwia Podkowska (SP Zawidz Kościelny), trzecie miejsce na podium wywalczyli Kacper Lemanowicz (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Płocku) oraz Julia Dróżdż (ZS nr 2 w Ciachcinie).

tekst i fot. Eliza Kinalska

Zobacz kolejny artykuł

Działaj lokalnie w powiecie płockim

46 projektów otrzymało dofinansowanie w ramach programu „Działaj lokalnie” organizowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Założenia …

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.