Patriotyczne liry po raz pierwszy

Grand Prix, złote i srebrne liry wręczono uczestnikom pierwszego powiatowego konkursu recytatorskiego poezji patriotycznej „Dla Ciebie Ojczyzno”, który odbył się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rogozinie (gm. Radzanowo). Jak zapewniał dyrektor rogozińskiej szkoły, Robert Majewski, będą kolejne edycje konkursu.
Konkurs w Rogozinie wpisywał się w gminne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. – To pierwsza edycja konkursu, ale już wiemy, że nie ostatnia. Pamięć i patriotyzm to nieodzowne kwestie w naszym życiu. Myślę, że najpiękniejszym wyrazem miłości do ojczyzny jest szczerość wypowiedzi. A ta szczerość jest właśnie w dzieciach i młodzieży – mówił Robert Majewski.
W konkursie wzięło udział blisko 40 młodych recytatorów. Podzieleni byli na trzy kategorie: przedszkola, kl. I-III i kl. IV-VII. Organizatorzy wprowadzili pewną nowość w tego typu imprezach, bo konkurs odbywał się „dwutorowo” – swoje jury i swoją salę miały młodsze kategorie oraz ta najstarsza. Dzięki temu cała impreza przebiegła bardzo sprawnie. Recytatorzy reprezentowali przedszkola z Bodzanowa, Drobina, Rogozina oraz „zerówkę” z SP w Staroźrebach i przedszkole „Kajtek” ze Staroźreb oraz podstawówki z Radzanowa, Rogozina, Bodzanowa, Łęgu Probostwa (gm. Drobin), Święcieńca (gm. Słupno), Słupna, Nowej Góry (gm. Staroźreby), Nowych Krubic (gm. Bulkowo), Bulkowa.
Zmaganiom młodych recytatorów przysłuchiwał się gminny radny Krzysztof Czerwiński. A w repertuarze znalazły się wiersze m.in. Wisławy Szymborskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Władysława Broniewskiego, Zbigniewa Herberta, Władysława Bełzy czy Jana Pietrzaka. Podczas konkursu recytatorskiego był też akcent muzyczny. W trakcie przerwy, gdy obradowali członkowie jury, z koncertem pieśni patriotycznych wystąpił szkolny zespół „No name” prowadzony przez Norberta Pałysę i Jerzego Jakowskiego.
W starszej kategorii wśród uczestników konkursu nie brakowało pasji i zaangażowania, w młodszej czasami była pewna nieśmiałość. Ale wszyscy zasłużyli na słowa uznania, czego wyraz dał wójt Radzanowa, Sylwester Ziemkiewicz, wręczając nagrody młodym recytatorom.
Wśród przedszkolaków wszyscy otrzymali złote liry. A furorę zrobiła startująca poza konkursem, zaledwie 3-letnia Amelia Karwowska z przedszkola w Radzanowie. Bez żadnej tremy wyrecytowała wiersz „Polska – dom Polaków” Agaty Dziechciarczyk. Dostała gromkie brawa i również złotą lirę. Laureatem najważniejszej nagrody, czyli Grand Prix w tej kategorii, została Marcelina Zdunkiewicz z przedszkola w Drobinie. Zaprezentowała wiersz nieznanego autora „Polska jest wspaniała”. Wśród uczniów z kl. I-III Grand Prix trafiło do Julii Konieczkowskiej z SP w Rogozinie, która recytowała wiersz Juliusza Słowackiego „Z pamiętnika Zofii Bobrówny”. W najstarszej kategorii największe wrażenie na jury zrobił Maciej Bohdan z SP w Radzanowie, który recytował „Bagnet na broń” Władysława Broniewskiego.
Konkurs przygotowały nauczycielki SP w Rogozinie Olga Sawicka (główny koordynator), Beata Kisio, Krystyna Tron i Marlena Kącicka. Współorganizatorem było Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie.

tekst i fot. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Rodzinnie w Maszewie Dużym

Mnóstwo atrakcji, dobrej zabawy i muzycznych doznań – tego wszystkiego było pod dostatkiem podczas wielkiego …