Otwarcie żłobka w Nowym Grabiu

Samorządowy żłobek w Nowym Grabiu jest pierwszą tego typu placówką w powiecie płockim, która funkcjonuje poza główną siedzibą gminy. W mieście i gminie Gąbin to drugi samorządowy żłobek.
Co prawda żłobek w Nowym Grabiu działa już od blisko dwóch miesięcy, ale właśnie teraz został oficjalnie otwarty. – Miasto i gmina bardzo dynamicznie rozwijają się pod względem demograficznym, a Nowe Grabie w tym przodują. Przybywa nam młodych małżeństw, a co za tym idzie także młodych mieszkańców. Staramy się stworzyć dla nich dobre warunki. Mimo że zadań przed samorządami jest bardzo dużo, to kwestia opieki nad dziećmi do lat 3 jest dla nas bardzo ważna – mówił rozpoczynając uroczystość i witając gości burmistrz Gąbina, Krzysztof Jadczak.
Dodał, że na terenie miasta i gminy funkcjonują obecnie dwa żłobki, trzy przedszkola, sześć szkół podstawowych, szkoła muzyczna, a powiat płocki prowadzi zespół szkół. Samorząd zamierza poprawić warunki w placówkach edukacyjnych. Burmistrz przyznał, że w Nowym Grabiu będzie budowane przedszkole i rozbudowywana szkoła.
Krzysztof Jadczak odczytał też krótkie życzenia od minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Ale nie były to jedyne życzenia tego dnia. Był specjalny list od marszałka Mazowsza Adama Struzika. Gratulacje samorządowi złożył przedstawiciel posła Macieja Małeckiego. Wicestarosta płocki Iwona Sierocka gratulowała w imieniu samorządu powiatowego. – Byliście pierwsi w powiecie płockim, którzy utworzyli żłobek. Dzisiaj oficjalnie otwieramy drugi. To ważne wydarzenie. Zwłaszcza że dla lokalnego samorządu to nie są łatwe decyzje. Samorządy są niedofinansowane i muszą podejmować trudne wybory. Ale bez wątpienia zainwestowanie w żłobek było niezwykle ważne – mówiła Iwona Sierocka.
Wśród gości byli także gminni radni na czele z przewodniczącym Rady Miasta i Gminy, Edwardem Wilgockim, dyrektorzy placówek oświatowych. A goście nie przyszli na uroczystość z pustymi rękoma. Np. od starostwa żłobek dostał kosz pełen zabawek.
Wioletta Pietrzak w imieniu rodziców dziękowała za powstanie żłobka. – Dla wielu z nas ten żłobek to szansa na powrót do życia zawodowego. Świetnie, że taka placówka powstała poza główną siedzibą gminy – mówiła.
Jak przystało na oficjalne otwarcie placówki było przecięcie symbolicznej wstęgi, a proboszcz parafii w Dobrzykowie ks. Jarosław Ferenc poświęcił żłobek. Potem gości oprowadzała po placówce dyrektor SP w Nowym Grabiu i żłobka Barbara Artiomow.
Placówka w Nowym Grabiu powstała w rok. Inwestycja kosztowała ok. 1,3 mln zł. Samorząd otrzymał na jej powstanie dotację w wysokości ok. 500 tys. zł z rządowego programu „Maluch+”. Z tego samego programu powstał w 2014 r. pierwszy żłobek w Gąbinie, który został rozbudowany w 2016 r. W Nowym Grabiu do żłobka może chodzić 21 dzieci. Na razie jest ich mniej, ale z każdym miesiącem podopiecznych będzie przybywać.
Kilka dni temu burmistrz Krzysztof Jadczak odebrał z rąk minister Elżbiety Rafalskiej dokument potwierdzający przyznanie wsparcia na funkcjonowanie żłobków. Łącznie na inwestycje i utrzymanie placówek Gąbin otrzymał 291,6 tys. zł, z tego 185,4 tys. zł na rozbudowę i wyposażenie żłobka w Nowym Grabiu, 68,4 tys. zł na prowadzenie żłobka w Gąbinie i 37,8 tys. zł na prowadzenie placówki w Nowym Grabiu.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Setne urodziny

W Bodzanowie…. Weronika Jóźwiak, mieszkanka gminy Bodzanów świętowała swoje setne urodziny. Pani Weronika była świadkiem …

Dla producentów świń

Refundacja z ARiMR Trwa nabór wniosków na refundację do 75 proc. wydatków poniesionych na walkę …