Od kujawiaka do oberka

Miłośnicy folkloru powinni w sobotę, 14 października przyjechać do Łącka. To tam odbędzie się po raz 12. Festiwal Folkloru i Kultury Ziemi Kujawskiej i Mazowieckiej „Od kujawiaka do oberka”.
Festiwal to jedna z największych imprez folklorystycznych na Mazowszu Płockim. Organizator, czyli Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego, od lat zapewnia wysoki poziom występujących zespołów i dobrą zabawę. W tym roku w hali sportowej w Łącku zobaczymy m.in. zespół „Dzieci Ziemi Łąckiej”, zespół Folk Dance, zespół „Sanniki”, zespół Szczawin Kościelny, szkolny zespół „Promyki Lucienia”, zespół śpiewaczy „Radosne Serca”, zespół Iłowiacy. A zwieńczeniem festiwalu będzie występ zespołu ludowego „Grzybowianki”.
Ale przegląd zespołów folklorystycznych to nie jedyna atrakcja festiwalu. Tradycyjnie pojawią się stoiska z rękodziełem, pracami mieszkańców domów pomocy społecznej i warsztatów terapii zajęciowej, kół gospodyń wiejskich z lokalnymi potrawami.
Festiwalowi towarzyszą też konkursy. To konkurs kulinarny „Ze smakiem” na najlepszy regionalny produkt żywnościowy, rozgrywany w kategoriach nalewka, potrawa, wypiek. Jest też konkurs na najciekawsze stoisko wystawiennicze. A wybór nigdy nie jest łatwy, bo na festiwalu jest zazwyczaj ponad 50 stoisk.
„Od kujawiaka do oberka” rozpocznie się o godz. 10.00 uroczystym otwarciem festiwalu. Zaraz potem ruszy przegląd zespołów folklorystycznych, kiermasz twórczości ludowej, konkursy kulinarne. Na godz. 14.00 przewidziano ogłoszenie wyników konkursów, a o 15.00 rozpocznie się występ „Grzybowianek”.
Honorowymi patronami festiwalu są minister rolnictwa i rozwoju wsi oraz marszałek Mazowsza. Festiwal dofinansowali PKN ORLEN, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Starostwo Powiatowe w Płocku, Muzeum Mazowieckie.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Galeria Szkół w Małej Wsi

Koniec roku szkolnego zbliża się nieuchronnie. Już tylko niecałe trzy miesiące dzielą uczniów klas ósmych …