O rolkarzach ze Zwolenia słyszeli nawet w Berlinie

Orlen Wisła i Wisła – to dwie zdecydowanie najbardziej popularne drużyny sportowe w Płocku. W niedalekim sąsiedztwie miasta od kilku lat działa jednak klub, który nie może się co prawda pochwalić podobnym zainteresowaniem kibiców, ale wynikami na skalę ogólnopolską już tak. UKS Zwoleń-Team pokazuje, że jazda na rolkach może być czymś więcej niż tylko rekreacją.
Reprezentanci zwoleńskiej drużyny mają na koncie w sumie kilka medali mistrzostw Polski i krajowego pucharu w swoich kategoriach wiekowych, biorąc udział zarówno w wyścigach ulicznych, jak i tych na torze.
– Wszystko zaczęło się 6 lat temu – wspomina Łukasz Flejszer, nauczyciel WF-u w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu (pow. gostyniński). – Znalazłem w internecie informację o zawodach międzynarodowych w rolkach ulicznych w Warszawie, a że byłem wówczas opiekunem małej grupy lekkoatletycznej (sprinterów), pomyślałem, że dałaby sobie radę także w tej dyscyplinie. To byłoby przy okazji odskocznią od codziennej monotonii i po prostu fajną zabawą, ale też odpoczynkiem dla bolących stawów, bo w naszych okolicach nie było żadnych specjalnych tras biegowych. Gdy okazało się ponadto, że wszyscy chętni do wyjazdu mają już swoje rolki, to nie pozostało nam nic innego, jak udać się do stolicy. W składzie pierwszej ekipy byli oprócz mnie: Natalia, Olivia i Bartek, którzy ścigali się na dystansach do 10 kilometrów, zajmując miejsca w pierwszej „50” na ok. 100 uczestników. Natomiast ja wystartowałem na dwukrotnie dłuższym dystansie i w maratonie. Już wtedy czuliśmy wszyscy, że to jest to, i szybko połknęliśmy bakcyla.
Przez kolejne dwa lata zwoleńska grupa w tym samym składzie zbierała szlify w wybranych imprezach rolkarskich w całej Polsce, ale to było za mało.
– W 2015 r. razem z dyrektorem szkoły zaproponowaliśmy powołanie stowarzyszenia Uczniowski Klub Sportowy Zwoleń-Team. To nie było przesadnie trudne, bo zebranie pietnaściorga chętnych rodziców zajęło nam dosłownie godzinę – kontynuuje Flejszer.
– 29 grudnia ubiegłego roku obchodziliśmy już 3. rocznicę powstania. W międzyczasie zaczęliśmy specjalizować się w rolkach szybkich, ścigając się także w zawodach torowych. Zdobycie mistrzostwa Polski w tych ostatnich to zresztą mój osobisty cel, który stawiam także przed moimi zawodnikami.
Pod okiem Flejszera trenuje dziś ok. 200 osób, włącznie z dorosłymi – podzielonych na kilka kategorii w zależności od umiejętności – które spotykają się w hali sportowej w Gostyninie.

rad
fot. UKS Zwoleń-Team

Zobacz kolejny artykuł

Kto doi krowy? Roboty!

Rolnictwo to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Jednak wielu z nas nie ma pojęcia …