Nowy samochód OSP Gąbin

Strażacy z OSP Gąbin mają powody do radości. Dotarł do nich nowiutki ciężki wóz bojowy. To pierwszy tego typu egzemplarz w Polsce. Auto kosztowało blisko 1,2 mln zł.
Nowy wóz bojowy to auto z 460-konnym silnikiem, zbudowanym na podwoziu MAN. To, co w nim wyjątkowe, to napęd 8×8 i kabina brygadowa, która pomieści 6 strażaków. Samochód przewozi łącznie ponad 12 ton środka gaśniczego (11 tys. litrów wody i 1,1 tys. litrów środka pianotwórczego). Auto wyposażone jest m.in. w bardzo wydajną pompę oraz system zraszaczy. Jego właściwości sprawiają, że może brać udział w najtrudniejszych akcjach w niedostępnym terenie.
Strażacy z Gąbina czekali na auto nieco ponad rok. Intensywne starania ze strony gąbińskiego samorządu i samych strażaków sprawiły, że trafił do nich nowoczesny sprzęt, który bez wątpienia podnosi bezpieczeństwo lokalnej społeczności. I sprawia, że jednostka OSP w Gąbinie jest nie tylko najlepiej wyposażoną w powiecie płockim, ale też prawdopodobnie na całym Mazowszu.
MAN nie był tani. Kosztował 1 170 960 zł. Do tego doszedł jeszcze wart ponad 26 tys. zł sprzęt ratowniczo-gaśniczy, wchodzący w skład wyposażenia samochodu.
Tak kosztowny zakup nie byłby możliwy bez wsparcia z zewnątrz. Samorządowi Gąbina udało się pozyskać 467 tys. zł unijnego dofinansowania, 300 tys. zł dorzucił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 150 tys. przekazała komenda główna PSP, a 100 tys. zł marszałek województwa. Wkład własny Miasta i Gminy Gąbin wyniósł blisko 196 tys. zł, a strażaków tysiąc złotych.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Galeria Szkół w Małej Wsi

Koniec roku szkolnego zbliża się nieuchronnie. Już tylko niecałe trzy miesiące dzielą uczniów klas ósmych …