fot. Roger Pietras

Nawet smok był ekologiczny

W tegorocznym Święcie Michała organizowanym przez Stowarzyszenie Ziarno uczestniczyli goście z całego świata. Jedni przyjechali z wizytą studyjną, drudzy – z okolicznych miejscowości. Odbyły się warsztaty, koncert, a nawet spektakl lalkowy przygotowany przez studentów. Można było kupić zdrowe produkty i odwiedzić ekologiczną serownię. Nad wszystkim czuwał powieszony na stodole portret św. Michała.
Studentów Ekologicznego Uniwersytetu Ludowego, 40-osobową grupę uczniów duńskiego Uniwersytetu Ludowego w Brenderup i wszystkich zgromadzonych powitali gospodarze Ewa i Peter Stratenwerth, którzy od 1995 roku prowadzą Stowarzyszenie Ekologiczno-Kulturalne Ziarno w Grzybowie i ekologiczne gospodarstwo. – Święto Michała jest dlatego, że przyszliście i jesteście życzliwi. Każde święto to odnowa. Jest tradycja, radość, uśmiech – powiedział Peter Stratenwerth. Zespół Ludowy „Grzybowianki” ze Słubic, prowadzony przez Edytę Piegowską, pokazał gościom polski folklor. Występ oklaskiwali studenci z Nepalu, Kanady, Grenlandii, Ghany, Erytrei, Izraela, Belgii, Węgier, Kanady, Kostaryki, którzy przyjechali do Grzybowa z Danii, w ramach wizyty studyjnej. Towarzyszyli im polscy koledzy uczący się w Grzybowie ekologicznego rolnictwa w praktyce. Międzynarodowa wymiana to niejedyny projekt prowadzony przez Stowarzyszenie Ziarno. Do Arki przyjeżdżają na warsztaty edukacyjne całe rodziny. Latem ośrodek gości dzieci, które pomiędzy zabawami, wycieczkami i zajęciami plastycznymi poznają np. rodzaje zbóż i robią domki lęgowe dla dzikich pszczół. Stowarzyszenie Ziarno uczestniczyło również w projekcie „Ogrodnictwo po sąsiedzku” – części programu „Uczenie się przez całe życie”, dzięki któremu możliwe były wyjazdy do Turcji, Słowenii i Niemiec. Rolnikom dedykowane są seminaria „Dobre żniwa” poświęcone rolnictwu ekologicznemu. A jak wygląda wypiek chleba czy wyrób ekologicznych serów, można przekonać się na miejscu.
Święto Michała cieszyło się dużym powodzeniem odwiedzających. Chętni mogli wziąć udział w warsztatach ceramicznych prowadzonych przez panią Agnieszkę, która w siedlisku w Skępem chce założyć swoją pracownię. Lena z Danii pokazała, jak powstają wyroby z wikliny, a Daniela Tomasik robiła z dziewczynkami wycinanki łowickie. Był kiermasz produktów ekologicznych i smok zrobiony ze słomy. Ku wielkiej radości najmłodszych nie straszył, ale grzecznie leżał. O poczęstunek zadbali członkowie Spółdzielni Socjalnej „Cor et manus” z Grzybowa.
Na dwujęzycznej wystawie „Myśl globalnie – działaj lokalnie” przygotowanej przez studentów zawisła mapa i ich zdjęcia. Były też nasiona zebrane z całego świata. – Przyjeżdżający do nas goście mogą wiele zobaczyć, zainspirować się i wykorzystać te doświadczenia u siebie. Podczas pobytu w Grzybowie zasadzili drzewa, zajmowali się grządkami, poznawali ekologiczne gospodarstwa. Wieczory spędzali przy ognisku. Przez tydzień Grzybów gościł cały świat – opowiadała Ewa Smuk Stratenwerth. Wszyscy studenci ludowych uniwersytetów są niezwykli. Można powiedzieć, że to romantycy i idealiści, którym zależy na życiu w harmonii z naturą. Wolą uczyć się ekologicznego rolnictwa od ludzi, bo praktyczna wiedza wydaje się im o wiele cenniejsza niż wykłady na uczelniach, które nie zawsze idą z duchem czasu.
Święto Michała zakończył przygotowany przez studentów spektakl „Mosty”. W tajniki teatru lalkowego wprowadziła ich Maria Schejbal z Bielskiego Stowarzyszenia Artystycznego „Teatr Grodzki” w Bielsku-Białej. – Michał przybywa co roku. Nie tylko walczyć ze smokiem, ale otworzyć serca – podsumował Peter Stratenwerth. (lesz)

.

Zobacz kolejny artykuł

Kto doi krowy? Roboty!

Rolnictwo to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Jednak wielu z nas nie ma pojęcia …