Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej

Radni województwa podjęli decyzję o połączeniu Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej z Muzeum Mazowieckim w Płocku. Ta decyzja daje szansę na dalszy rozwój wyszogrodzkiej instytucji. Muzeum Wisły zostanie oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, burmistrz Wyszogrodu Jan Boszko, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj oraz dyrektor Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej Zdzisław Leszczyński. – Warto ze sobą współpracować, dlatego zdecydowaliśmy o współprowadzeniu Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej. Stanie się ono oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Liczymy na to, że dzięki temu będzie się ono szybciej rozwijało, a przy okazji dbamy o naszą historię i kulturę – podkreśla wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.
Oddział Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej w Wyszogrodzie będzie prowadził działalność dotyczącą historii żeglugi i działalności człowieka związanej z Wisłą środkową oraz historią dawnej ziemi wyszogrodzkiej. Będzie także eksponował militaria związane z działaniami wojsk na terenie dawnej ziemi wyszogrodzkiej.
– To bardzo dobra wiadomość. Współprowadzenie pozwoli nie tylko na rozwój muzeum, ale stworzy również warunki do promocji naszego miasta. Liczymy również na fachowe wsparcie pracowników Muzeum Mazowieckiego w ocenie zgromadzonych w naszym muzeum eksponatów i skatalogowaniu ich. Większość zbiorów przekazali nam mieszkańcy. Dotyczą one II wojny światowej, historii miasta, historii Żydów, którzy dawniej zamieszkiwali Wyszogród i oczywiście Wisły, nad którą położone jest muzeum i która miała ogromny wpływ na rozwój miasta w XVIII i XIX wieku – mówi Jan Boszko, burmistrz Wyszogrodu.
Placówka posiada ciekawe i cenne muzealia – dokumenty, makiety, mapy, narzędzia polowe, modele jednostek pływających, broń dawną i inne militaria związane z działaniami wojsk na terenie dawnej ziemi wyszogrodzkiej. – Połączenie obu muzeów to duże wsparcie i wzmocnienie zarówno dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku, jak i Muzeum Wisły w Wyszogrodzie. Ze swojej strony służymy wsparciem doświadczonej kadry z zakresu promocji, administracji księgowości, historii czy też archeologii – stwierdził Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku.
Muzeum będzie współfinansowane przez samorządy województwa i Wyszogrodu. 60 proc. kosztów pokryje samorząd Mazowsza, a 40 proc. gmina Wyszogród. W tym roku całkowity koszt utrzymania placówki ma wynieść 286 tys. zł.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Mural w Dobrzykowie

W Dobrzykowie (gm. Gąbin), w 79. rocznicę Bitwy pod Dobrzykowem, uroczyście odsłonięto mural upamiętniający żołnierzy …

Stypendia w Słupnie

Wójt Słupna Marcin Zawadka wręczył stypendia dla najlepszych uczniów szkół podstawowych, zamieszkałych na terenie gminy. …