Motograwitacja w Staszicu

W Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie odbyła się pierwsza edycja imprezy „Motograwitacja – bezpieczna droga”. Młodzież miała okazję nie tylko posłuchać o bezpieczeństwie na drodze, ale także spotkać się z Łukaszem i Karolem Kędzierskimi, utytułowanymi zawodnikami sportów motorowych.
Podczas „Motograwitacji”, oprócz prelekcji i spotkania z gośćmi specjalnymi, były pokazy pierwszej pomocy, sprzętu strażackiego, a także umiejętności braci Kędzierskich. Ale zanim wszystko się zaczęło, uczniowie „Staszica” przedstawili kilka statystycznych danych, z których wynika m. in., że na polskich drogach ginie codziennie osiem osób, a co 10 minut ktoś zostaje ranny. – Bezpieczeństwo na drodze to bezpieczeństwo każdego z nas. Musimy o nie dbać, wiedzieć jak najwięcej. Stąd nasze dzisiejsze spotkanie – mówiła dyrektor „Staszica”, Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk.
Aleksandra Lipowska z płockiej policji przedstawiła najczęstsze przyczyny wypadków. Na pierwszym miejscu to niedostosowanie prędkości jazdy do warunków na drodze i jej przekraczanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, błędy pieszych i rowerzystów, jazda pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Podczas pokazów młodzież mogła skorzystać z autogogli imitujących stan po spożyciu alkoholu. Prelekcji towarzyszyły wymowne i trafiające do wyobraźni zdjęcia i filmiki z wypadków.
Natomiast strażacy z OSP Gąbin zaprezentowali pokaz pierwszej pomocy. Jakub Ziółkowski, sekretarz zarządu OSP Gąbin, zaznaczył, że dzisiaj do pożarów strażacy wyjeżdżają tylko w ok. 30 proc. Większość wyjazdów to zdarzenia na drogach. Gąbińscy ochotnicy szczegółowo opisali i przedstawili, jak udzielać pierwszej pomocy. – Nie bójmy się udzielać pierwszej pomocy – apelował Jakub Ziółkowski.
Goście specjalni – Łukasz i Karol Kędzierscy – opowiadali o swojej motorowej pasji, która zaczęła się niemal w dzieciństwie. – Naszą przygodę zaczynaliśmy od motorynek, które musieliśmy sami sobie kupić. 20 lat temu zaczęliśmy starty w enduro, motocrosie i cross country – mówił Karol Kędzierski.
Dzisiaj bracia Kędzierscy to wielokrotni medaliści mistrzostw Polski. Karol ma na swoim koncie także złoty medal mistrzostw świata w klasie enduro. Łukasz to uczestnik Rajdu Dakar w 2004 r., na którym zdobył nagrodę fair play. Opowiadając o swoim udziale w najsłynniejszym rajdzie świata Łukasz Kędzierski stwierdził, że znalazł się na nim trochę przez przypadek. – Kolega, który miał wystartować w rajdzie, niestety złamał nogę. I to ja zastąpiłem go w Orlen Teamie. Byłem wtedy najmłodszym uczestnikiem rajdu i udało mi się go ukończyć – mówił Łukasz Kędzierski.
Nagrodę fair play otrzymał za pomoc jednemu z motocyklistów, któremu na kilka kilometrów przed punktem tankowania zabrakło paliwa. Kędzierski oddał mu część swojego paliwa.
Bracia Kędzierscy z pasją opowiadali i prezentowali swoje motory. Mówili także o zasadach bezpieczeństwa, które muszą spełnić, aby startować w wyścigach. Jednak największe wrażenie na wszystkich zrobił pokaz ich umiejętności, zaprezentowany w pobliskim lesie.
Podczas „Motograwitacji” był też szybki konkurs wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego i pierwszej pomocy. Wzięli w nim udział uczniowie ze szkół zaproszonych na imprezę. Wygrał Konrad Kusajda (Gimnazjum Łąck), drugie miejsce zajął Sebastian Kalinowski („Staszic”), a trzecie Filip Fijałkowski (SP Łąck). Nagrody dla zwycięzców ufundowało płockie starostwo, a starosta Mariusz Bieniek był honorowym patronem „Motograwitacji”.

tekst i fot. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Rodzinnie w Maszewie Dużym

Mnóstwo atrakcji, dobrej zabawy i muzycznych doznań – tego wszystkiego było pod dostatkiem podczas wielkiego …