Mistrz trenuje w Łącku

Stado Ogierów w Łącku gości wyjątkowego sportowca – to wielokrotny mistrz Polski oraz mistrz świata w powożeniu – Bartłomiej Kwiatek. Utytułowany sportowiec właśnie przygotowuje się do letnich startów, które rozpoczną się w kwietniu. Jego największą miłością są konie, które traktuje jak członków rodziny. Przyznaje, że bez nich nie byłoby powożenia i jego wybitnych sukcesów. To inspirujący i pracowity człowiek, który jak nikt inny zna realia sportów jeździeckich i pracy ze zwierzętami.

Bartłomiej Kwiatek doskonale zna się na tym, co robi. Od wielu lat znajduje się w światowej czołówce zawodów jeździeckich w powożeniu. Jest zawodnikiem światowej klasy. W ubiegłym roku został Mistrzem Świata. Jest również 13-krotnym Mistrzem Polski. W czasie swojej kariery sportowej zdobył ponad 30 medali Mistrzostw Polski i Świata. Jest ośmiokrotnym zwycięzcą Rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI oraz jedenastokrotnym triumfatorem rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego.
Dyscyplina, którą uprawia, nie jest powszechnie znana, dlatego na wstępie warto wyjaśnić, na czym dokładnie polega.

Reklama

Ujeżdżenie, maraton, powożenie
Powożenie to jedna z najstarszych konkurencji jeździeckich. Powożący znajduje się w pojeździe zaprzęgowym kierując jednym, dwoma lub czterema końmi. Oprócz niego w zawodach startuje także luzak, którego rolą jest nawigowanie w maratonie oraz pomoc przy obsłudze koni i zaprzęgu.
Jak wyglądają takie zawody? Składają się z trzech konkurencji, czyli z konkursu ujeżdżenia, maratonu i zręczności powożenia. – Pierwszy dzień można porównać do figurowej jazdy na lodzie. Podczas tego konkursu wykonujemy określony program na placu, który ma wymiary 40 m x 100 m. Wykonujemy chody – stęp, kłus, galop, ustępowania różnego rodzaju oraz stania – wyjaśnia mistrz świata. Sędziowie oceniają wszystko od momentu wjazdu na plac. Liczy się dobór uprzęży, pojazdu, ubiór powożącego oraz oczywiście zachowanie konia. Jury składa się z pięciu sędziów, którzy przyznają punkty – im jest ich mniej, tym lepiej.
Drugi dzień to konkurs maratonu, który polega na przejeździe przez bramki oznaczone literami od A do F. Jak wyjaśnia Bartłomiej Kwiatek, konkurs odbywa się w terenie, jest bardzo widowiskowy. W trakcie jego trwania zawodnicy pokonują m.in. przeszkody wodne oraz mosty. W konkursie maratonu każda sekunda spędzona w przeszkodzie mnożona jest przez 0,25. Oznacza to, że 10 sekund spędzonych w przeszkodzie to 2,5 punktu karnego.
Trzeci dzień zawodów to konkurs zręczności powożenia. Podczas tej konkurencji zawodnicy pokonują bramki stworzone z pachołków, na których znajdują się piłki. Tutaj też liczy się czas, przekroczenie określonej normy wiąże się z otrzymaniem punków karnych. Zawodnicy poruszają się z prędkością ok. 15 km/h. W tej konkurencji liczy się też precyzja i dokładność. Jeżeli powożący najedzie na słupek i piłka spadnie, to otrzymuje punkty karne.

Reklama

Wszystkiemu winna Weronika
Bartłomiej Kwiatek rozpoczął swoją przygodę z jeździectwem jako młody człowiek. Wszystko za sprawą „genu” rywalizacji w jego rodzinie. – Zaczęło się od tego, że moja siostra, która od zawsze uwielbiała konie, z uporem maniaka prosiła rodziców o to, żeby jej jednego kupiono. Tata powiedział, że jeżeli przyniesie świadectwo z czerwonym paskiem, to spełni jej marzenie. Siostra się postarała i tak w naszej rodzinie pojawił się „Misiu”, który towarzyszył nam przez dwadzieścia kilka lat. Ponieważ zarówno siostra, jak i ja mamy we krwi nutkę rywalizacji, to stwierdziliśmy, że skoro mamy jeździć, to musimy sobie wyznaczyć jakiś cel. Aby rozwijać swoje umiejętności zaczęliśmy trenować pod okiem profesjonalisty. Później nasza rodzinna firma zbankrutowała, a jedyną rzeczą, jaką potrafiłem i chciałem robić była praca z końmi. W ten sposób zacząłem wykonywać to zawodowo – mówi Bartłomiej Kwiatek.
Sportowiec uwielbia konie, od razu da się zauważyć, że są jego oczkiem w głowie. Te niezwykle piękne zwierzęta towarzyszą mu podczas treningów. Widać, że doskonale się rozumieją, człowieka i zwierzęta łączy wyjątkowa więź. Jak podkreśla Bartłomiej Kwiatek, przyjechał do Łącka właśnie ze względu na konie.

Eliza Kinalska
fot. Źródło FotoSârka.cz

Zobacz kolejny artykuł

Galeria Szkół w Małej Wsi

Koniec roku szkolnego zbliża się nieuchronnie. Już tylko niecałe trzy miesiące dzielą uczniów klas ósmych …