Międzynarodowa wiedza

Po raz ósmy w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica odbył się Powiatowy Konkurs Wiedzy o Francji, Niemczech, Rosji i Wielkiej Brytanii.
W konkursie wystartowały trzyosobowe zespoły z gimnazjum w Sannikach, SP z oddziałami gimnazjalnymi w Łącku, „Bergerowej” w Płocku, Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Staroźrebach, „Śniadeckiego” w Wyszogrodzie oraz gospodarze. Uczestników konkursowych zmagań przywitała dyrektor „Staszica” Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk, życząc wszystkim jak najlepszych wyników.
Każda drużyna musiała przejść przez etap pisemny i ustny. W części pisemnej trzeba było rozwiązać test wielokrotnego wyboru. Natomiast w części ustnej zespoły losowały kolejno pytania dotyczące wiedzy o Francji, Niemczech, Rosji i Wielkiej Brytanii za 4, 6 lub 8 punktów. Pytania przygotowali nauczyciele „Staszica” Kamilla Krakowska, Kinga Lewandowska, Wiesława Marcinkowska-Kamińska i Marzena Sosińska.
W konkursowej komisji zasiedli przedstawiciele Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku i nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu płockiego oraz gimnazjów.
W przerwie między częścią pisemną i ustną drużyny miały okazję odwiedzić VIII Targi Edukacji i Pracy. A w oczekiwaniu na ostateczne wyniki była prelekcja doradców zawodowych OHP „Umiejętności językowe a współczesny rynek pracy” oraz „Handel ludźmi”.
Ostatecznie pierwsze miejsca zajęły zespoły z Sannik i Staroźreb. Drugie lokaty przypadły w udziale ekipom z Łącka i „Bergerowej”, a trzecie miejsce zajęli gospodarze.
Nagrody dla najlepszej drużyny ze szkół ponadgimnazjalnych i z gimnazjów ufundowało Starostwo Powiatowe w Płocku. Były też upominki od PWSZ w Płocku, a także nagrody ufundowane przez Goethe-Institut w Warszawie i „Staszica”. Patronat honorowy nad konkursem objęli starosta płocki Mariusz Bieniek i rektor PWSZ Maciej Słodki.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Mural w Dobrzykowie

W Dobrzykowie (gm. Gąbin), w 79. rocznicę Bitwy pod Dobrzykowem, uroczyście odsłonięto mural upamiętniający żołnierzy …

Stypendia w Słupnie

Wójt Słupna Marcin Zawadka wręczył stypendia dla najlepszych uczniów szkół podstawowych, zamieszkałych na terenie gminy. …