Kolejna obwodnica Płocka?

Jest szansa, że mieszkańcy Brochocinka czy Dźwierzna (gm. Radzanowo) doczekają się drogi z prawdziwego zdarzenia. Płockie starostwo ma już gotowy projekt gruntownej modernizacji drogi powiatowej m.in. na odcinku od Rogozina do Goślic. Ale prace rozpoczną się najwcześniej za dwa lata.

Starostwo ma gotowy projekt modernizacji drogi powiatowej od kościoła w Imielnicy przez Rogozino do skrzyżowania z drogą krajową nr 60 w Goślicach. Do Rogozina droga nie jest w najlepszym stanie, ale jest przynajmniej asfaltowa. Natomiast od Rogozina do Goślic blisko 3,5–kilometrowy odcinek drogi jest szutrowy. – I to rzeczywiście jest najgorszy odcinek tej drogi – mówi starosta płocki Mariusz Bieniek.
Jest jednak szansa, że to się zmieni. Starostwo ma gotowy projekt na modernizację całej drogi. Są też już wywłaszczone grunty pod drogę. Brakuje tylko pozwolenia na budowę. Ale to będzie możliwe po opracowaniu przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad koncepcji ronda na „sześćdziesiątce” w Goślicach i włączenia w drogę krajową zmodernizowanej drogi powiatowej. – Wiem, że w GDDKiA trwają już takie prace i myślę, że do końca roku wszystko powinno być gotowe – mówi starosta.
Mariusz Bieniek nie ukrywa, że starostwo nie jest w stanie z własnego budżetu zbudować drogi. Szacunkowy koszt budowy to ok. 20–25 mln zł. Dlatego powiat płocki będzie się starał o unijne dofinansowanie inwestycji, ale to już z nowej perspektywy budżetowej na lata 2021–27. To jednak oznacza, że na nową drogę trzeba poczekać. – Myślę, że prace mogą rozpocząć się w 2021–2022 roku – mówi Mariusz Bieniek.
Starosta chciałby inwestycją zainteresować prezydenta Płocka i marszałka województwa, bo droga przecina trasę wojewódzką. – Zaraz po długim weekendzie rozpoczniemy rozmowy. Chciałbym włączyć marszałka i prezydenta Płocka w tę inwestycję. Chodzi o budowę rond w Imielnicy i na przecięciu naszej drogi z drogą wojewódzką. My sami tych rond nie wybudujemy. A zmodernizowana droga powiatowa mogłaby być taką naturalną obwodnicą Płocka – mówi Mariusz Bieniek. Dodaje, że modernizacja drogi Imielnica–Goślice to priorytetowe zadanie starostwa.
Z planów budowy drogi bardzo zadowolony jest wójt gminy Radzanowo Sylwester Ziemkiewicz. – Mieszkańcy od wielu lat zabiegali o modernizację drogi od Rogozina do Goślic. Plany, jakie ma starostwo, są więc dla nas bardzo ważne. Jako gmina, w miarę naszych możliwości, na pewno włączymy się we współpracę przy powstaniu drogi – mówi Sylwester Ziemkiewicz. Dodaje, że zmodernizowana trasa byłaby ważna nie tylko dla gminy, ale też dla Płocka. I stałaby się ważnym aspektem w rozwoju tej części gminy Radzanowo.

(gsz)
fot. (ek)

Zobacz kolejny artykuł

Kto doi krowy? Roboty!

Rolnictwo to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Jednak wielu z nas nie ma pojęcia …

Jeden komentarz

  1. drogomistrz

    Bardzo dobry pomysł. Podobna idea do tego pomysłu, tj. zbudowania tej obwodnicy ma już długa brodę. Taka trasa byłaby bardzo korzystna dla Płocka i powiatu. Bardzo by usprawniła ruch drogowy a co wazne odciążyła by miasto na trasie Imielnica – Rondo Solidarności.. Nic tylko zabrać się wespół ze Starostwem Powiatowym do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.