Ja bym wiersze układała, żeby redakcja mi pieniążki dawała

Z przedświąteczną wizytą odwiedziła nas w redakcji pani Danuta Opólska. Aktywna seniorka śpiewa w chórze, działa w kole Nr 10 Związku Emerytów i Rencistów w Radzanowie. W swoim środowisku znana jest jako osoba, która na każdą okazję ułoży wierszowaną kronikę. Pisze o ludziach, których spotyka, o swoich sąsiadach, znajomych. Nam przyniosła w prezencie dwuwiersz o Tygodniku Płockim.
Danuta Opólska mieszka w Radzanowie-Dębnikach. Ma już kilka zeszytów z wierszami, w których uwiecznia sąsiadów i przyjaciół i to wcale nie anonimowo, ale z nazwiska. Nikt się jednak nie obraża. Odnotowuje ich zajęcia, pasje, codzienne zdarzenia. Nie oszczędza też przywar. Wszystko rymowane i łatwo wpadające w ucho, dlatego podoba się odbiorcom i często proszą oni o kolejne wierszyki. W radzanowskim kole Związku Emerytów i Rencistów – jednym z najbardziej prężnych w powiecie – działa m.in. chór „Złota Jesień“ pod kierownictwem Roberta Majewskiego. Próby odbywają się w każdy czwartek. Niektóre panie na zajęcia dojeżdżają nawet kilkanaście kilometrów. Warto się starać, bo chór bierze udział w przeglądach i festiwalach. Występował w Sierpcu, Rogozinie, Radzanowie, podczas dożynek w Galerii Mazovia. Na festiwalu „Złota jesień” w Sierpcu zajął I miejsce. Teraz przygotowuje się do koncertów kolędowych i tradycyjnej wspólnej Wigilii. Bez tego chóru żyć nie umiemy/ drugim też młodym to przekażemy […] Niech to Radzanowo z czegoś słynie/ Niech ten nasz kochany chór nie zaginie – przekonuje w swoich rymowankach Danuta Opólska. Talent odziedziczyła po wujku i tacie.
W Centrum Kultury i Sportu w Radzanowie oprócz chóru działają: zespół instrumentalny, dziecięcy zespół wokalny, grupa taneczna i fotograficzna, ale kronikarka pisząca wierszem jest tylko jedna. – Rozdrapują mi te wierszyki, zanim zdążę je przepisać – śmieje się pani Danuta. Rozkłada na stole kolejne zeszyty: te o ludziach, tamte z zapisem zdarzeń, w których uczestniczyła. Wśród nich znajdujemy specjalną dedykację dla Tygodnika Płockiego: Ja bym wiersze układała, żeby redakcja mi pieniążki dawała. Niestety my nie wydajemy tomików poezji, ale czasem odnotowujemy pasje naszych czytelników.
Pani Danucie i wszystkim chórzystom z Radzanowa życzymy: „by w nowym roku na laurach nie spoczywali i pięknym śpiewaniem festiwale wygrywali”.     (lesz)
fot. Grzegorz Szkopek

Zobacz kolejny artykuł

Setne urodziny

W Bodzanowie…. Weronika Jóźwiak, mieszkanka gminy Bodzanów świętowała swoje setne urodziny. Pani Weronika była świadkiem …

Dla producentów świń

Refundacja z ARiMR Trwa nabór wniosków na refundację do 75 proc. wydatków poniesionych na walkę …