Gminne święto w Troszynie Polskim

Dzień Wisły
W Troszynie Polskim (gm. Gąbin) zorganizowano drugą edycję miejsko-gminnego święta, czyli Dzień Wisły 2018.
Uroczystości rozpoczęły się od modlitwy i złożenia kwiatów pod wodniackim krzyżem w Jordanowie. Kwiaty składali m.in. burmistrz Gąbina Krzysztof Jadczak, członkowie stowarzyszenia Przystań 624, Stowarzyszenia „Pro Patria – Lokalni patrioci”. Później, przy zabytkowym, XVII-wiecznym kościele w Troszynie Polskim odbyło się nabożeństwo w intencji mieszkańców terenów nadwiślańskich. Był też krótki koncert chóru parafii św. Leonarda z Troszyna Polskiego.
Oficjalne otwarcie Dnia Wisły nastąpiło na terenach w pobliżu troszyńskiej remizy OSP. Tam przygotowana została scena, stoiska i atrakcje dla najmłodszych. Formułkę o otwarciu Dnia Wisły wygłosili burmistrz Krzysztof Jadczak i proboszcz troszyńskiej parafii ks. Stanisław Pietkiewicz.
Na uczestników Dnia Wisły czekały stoiska regionalne z rękodziełem, stoiska gastronomiczne oraz wesołe miasteczko. Dużym zainteresowaniem cieszył się punkt promocyjny Stowarzyszenia Przystań 624, na którym miłośnicy Wisły prezentowali pełnowymiarową łódź wraz z całym ekwipunkiem.
Jak przystało na tego typu imprezy, nie mogło zabraknąć doznań artystycznych. Jako pierwszy na scenie pojawił się zespół muzyczny „Makuszaki”, ze Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Borkach. Młode artystki zaprezentowały utwory powiązane z Królową Polskich Rzek. „Makuszaki” świetnie prezentowały się w tańcu, a śpiew wzbudził duży entuzjazm wśród słuchaczy.
Ze sceny popłynęła też muzyka z lat 60. i 70. XX wieku oraz największe przeboje zespołu Abba. Wszystko za sprawą gąbińskiego projektu muzycznego „Biesiada bez granic”. Znane i lubiane utwory skłoniły niektórych nawet do tańca.
Gwiazdą Dnia Wisły był kabaret „Ławeczka”. Znani i lubiani bohaterowie serialu „Ranczo” – Pietrek, Hadziuk i Solejuk – rozbawili publiczność do łez. Wcielając się w serialowe role Piotr Pręgowski, Sylwester Maciejewski oraz Bogdan Kalus, świetnie odegrali tytułowe role, trzech przyjaciół z wilkowyjskiej ławeczki, prezentując szereg skeczy, mniej lub bardziej powiązanych z tematyką „Rancza”. Na koniec Piotr Pręgowski zaprezentował autorski pokaz muzyczny „Pietrek śpiewa”.
Później publiczność bawiła się przy muzyce zespołu Fox i podczas nocnej dyskoteki pod chmurką prowadzonej przez Dawida Polińskiego.
Organizatorami Dnia Wisły byli burmistrz Miasta i Gminy Gąbin oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gąbinie. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Rodzinnie w Maszewie Dużym

Mnóstwo atrakcji, dobrej zabawy i muzycznych doznań – tego wszystkiego było pod dostatkiem podczas wielkiego …