Galeria Szkół w Małej Wsi

Koniec roku szkolnego zbliża się nieuchronnie. Już tylko niecałe trzy miesiące dzielą uczniów klas ósmych oraz trzecich gimnazjum od zakończenia edukacji w dotychczasowych placówkach. Czasu na wybór dalszego kierunku kształcenia pozostało niewiele, dlatego coraz więcej placówek organizuje spotkania, w ramach których uczniowie mogą zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych. Takie wydarzenie dla swoich uczniów zorganizowała również Szkoła Podstawowa im. W. H. Gawareckiego w Małej Wsi, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Płocku oraz gmina Mała Wieś.

Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Poczuj miętę do nauki”. Na targach zaprezentowało się 15 placówek edukacyjnych z terenu Płocka, Płońska, Wyszogrodu i Czerwińska nad Wisłą, a także Powiatowy Urząd Pracy oraz firma Avon. Patronat nad Galerią Szkół objął Mazowiecki Kurator Oœwiaty oraz Tygodnik Płocki.
W „Galerii Szkół” oprócz uczniów Szkoły Podstawowej w Małej Wsi uczestniczyła również młodzież z Dzierżanowa, Orszymowa oraz Podgórza. To właśnie dla nich zostało zorganizowane to wydarzenie tak, aby mogli dowiedzieć się więcej o tym, jak wyglądają oferty poszczególnych szkół. Uczniowie ostatnich klas mieli również możliwość porozmawiania z młodzieżą, która uczy się na co dzień w placówkach, którymi są zainteresowani. To bardzo istotna sprawa, która może mieć duży wpływ na podejmowane przez młodzież decyzje.
Wydarzenie jest kontynuacją Targów Edukacyjnych, które były organizowane przez Gimnazjum w Małej Wsi. Nowa nazwa to nie jedyna zmiana, która została wprowadzona. W tym roku zmieniono również formułę  wydarzenia, która miała na celu uatrakcyjnienie targów – było mniej przemówień, za to więcej czasu poświęcono na pokazy prezentujące poszczególne szkoły.
Uczniowie mogli się zapoznać z ofertą edukacyjną szkół ponadpodstawowych – każda z nich przygotowała swoje stoisko. Rozmieszczenie ich w klasach pozwoliło na lepszy kontakt, rozmowy, pytania, zabawę i przypadło do gustu zdecydowanej większości zwiedzających Galerię Szkół. Swoje propozycje przedstawiło dwanaście płockich szkół oraz placówki z Płońska, Wyszogrodu i Czerwińska nad Wisłą. Wśród wystawców znaleźli się m.in. IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Krzywoustego, Liceum Ogólnokształcące PUL im. 4 Pułku Strzelców Konnych, Zespół Szkół Budowlanych nr 1, Zespół Szkół Centrum Edukacji im. Ignacego Łukasiewicza, Zespół Szkół Technicznych („Siedemdziesiątka”), Zespół Szkół Zawodowych im. M. Skłodowskiej – Curie oraz Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie.
Gama pomysłów na prezentacje była bardzo szeroka – od ciastek i naleśników, przez pokazy sprawnościowe, eksperymenty chemiczne, wystawy obrazów i układanie fryzur, aż po pląsy w rytm muzyki disco – polo. Każda ze szkół chciała zaprezentować się w jak najlepszy sposób, zachęcając tym samym do podjęcia nauki w jej murach. Dodatkowym wsparciem dla młodzieży były teczki z materiałami informacyjnymi na temat wszystkich uczestniczących w imprezie szkół. Nie zabrakło również obfitego poczęstunku oraz pachnących miętą pamiątek.
Łącznie Galerię Szkół odwiedziło kilkaset osób. Warto wspomnieć, że w czasie, gdy starsi uczniowie głowili się nad wyborem dalszego kształcenia, młodsi z klas I – III robili swoje pierwsze kroki w dziedzinie preorientacji zawodowej uczestnicząc w specjalnie przygotowanych zajęciach w Gminnym Centrum Kultury MultiOsada.
Gośćmi wydarzenia był m.in. wójt gminy Mała Wieś Zygmunt Wojnarowski, prezes zarządu Banku Spółdzielczego w Małej Wsi Anna Jóźwiak oraz zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy Dariusz Boszko.

Eliza Kinalska
fot. Ze zbiorów SP w Małej Wsi

Zobacz kolejny artykuł

Piknik integracyjny w Goślicach

Wyjątkowy piknik, który ma na celu integrację dzieci niepełnosprawnych i ich pełnosprawnych rówieśników poprzez zabawę …