Flisacy w Jordanowie

Do Jordanowa (gm. Gąbin) zawitali flisacy. Wszystko w ramach ogólnopolskiego projektu „Obywatel rzeki Wisły”.
Na przystani w Jordanowie uczestników projektu witali okoliczni mieszkańcy i przedstawiciele Stowarzyszenia „Przystań 624”. Wyprawa, która zawitała do Jordanowa to inicjatywa pasjonatów Wisły. Płynący drewnianymi łodziami, odwiedzający nadwiślańskie miejscowości flisacy przemierzają odcinek od Sandomierza do Torunia. Spływ to część projektu „Obywatel rzeki Wisły”, który stawia sobie za cel przywrócenie rangi Wiśle oraz zwiększenie zainteresowania żeglugą rzeczną.
Po flisaków wypłynęli członkowie Stowarzyszenia „Przystań 624”, na czele z prezesem Michałem Szymajdą. Po dobiciu do brzegu na wszystkich czekał poczęstunek. Flisacy byli pod wrażeniem gościnności, a także działań mieszkańców, aktywnie włączających się w porządkowanie terenów wokół Wisły. Miejsce, w którym odbyło się spotkanie, zostało kilka miesięcy temu uporządkowane. Michał Szymajda oraz wiceprezes „Przystani 624” – Jarosław Olewniczak planują stworzenie tam plaży dla mieszkańców oraz przystani rzecznej.
Pod niedawno wyremontowanym wodniackim krzyżem, Michał Szymajda opowiedział historię jego powstania i renowacji. Pan Michał jest jednym z potomków fundatorów krzyża. Wspomniał m.in. o trudnych czasach II wojny światowej, gdy krzyż trzeba było zakopać, bo Niemcy planowali jego demontaż.
Członkowie wyprawy oprócz serdecznych podziękowań wręczyli legitymacje „Obywatela rzeki Wisły”. Pod koniec spotkania wszyscy chętni mogli razem z flisakami wsiąść na drewniane łodzie i popływać po największej polskiej rzece.
Flisacy dokładnie udokumentowali jordanowską wizytę. Planują stworzenie mapy, na której zaznaczone będą ważne i ciekawe miejsca związane z Wisłą.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Flis z Liszyna otworzył sezon

Stowarzyszenie Wodniaków gminy Słupno „Flis” po raz 11 uroczyście świętowało otwarcie sezonu wodniackiego na przystani …