Festiwal piosenki obcojęzycznej w Gąbinie

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie gościł uczestników II Powiatowego Festiwalu Piosenki Obcojęzycznej. 55 zgłoszonych do festiwalu wykonawców zaśpiewało 27 piosenek z tego 17 po angielsku, 7 po niemiecku i 3 po rosyjsku.

Zanim rozpoczeęły się konkursowe zmagania dyrektor „Staszica” Danuta Kowalkowska-Fiłoniuk otworzyła festiwal i przywitała jego uczestników oraz gości, wśród których była m.in. dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Płocku Małgorzata Struzik.
W części konkursowej wystąpili uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Zaprezentowali piosenki w wybranym języku obcym – angielskim, niemieckim lub rosyjskim. Ich poczynania oceniało jury, którego przewodniczącą była Aneta Gładys. Nad całością przedsięwzięcia czuwała Marzena Sosińska, Konrad Obidowski zajął się obsługą techniczną, Maria Olszewska przygotowała scenografię.
Jurorzy i publiczność wysłuchali uczniów ze szkół podstawowych w Borkach, Czermnie, Dobrzykowie, Gąbinie, Nowym Grabiu, Nowym Kamieniu, Słubicach i Sannikach, z gimnazjów w Dobrzykowie, Gąbinie i Sannikach oraz z zespołów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu płockiego. Na ogłoszenie wyników trzeba było troszkę poczekać, bo jury nie miało łatwego zadania. Jak podkreślała Aneta Gładys przedstawiając laureatów, poziom zaprezentowany przez wykonawców był wysoki.
Wśród uczniów z podstawówek zwyciężył Dawid Ryfa (SP w Czermnie). Drugie miejsce zajęła Agata Jasińska (SP w Czermnie), a trzecie Karolina Sarzała (SP w Nowym Kamieniu). Wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce przypadło w udziale Adriannie Dymowskiej (Gimnazjum w Gąbinie), drugie Oliwii Borkowskiej (Gimnazjum w Gąbinie), a trzecie Zuzannie Kotowicz (58 Gąbińska Drużyna Harcerska „Gradiam”). W gronie uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych triumfowała Kinga Żakieta (Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku). Drugie miejsce zdobyła Julia Kopka (Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie), a trzecie Justyna Wiśniewska i Przemysław Szablewski (Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gabinie). Były też wyróżnienia od Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział w Płocku za najlepsze wykonanie piosenki w języku niemieckim. Otrzymały je Agata Jasińska, Adrianna Dymowska, Kinga Żakieta.
Festiwalowe nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Płocku, a także Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Goethe-Institut w Warszawie, wydawnictwo Oxford University Press i Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. Honorowymi patronami przedsięwzięcia byli starosta płocki Mariusz Bieniek i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Płocku Maciej Słodki.

(gsz)
fot. Maria Sieklecka

Zobacz kolejny artykuł

Flis z Liszyna otworzył sezon

Stowarzyszenie Wodniaków gminy Słupno „Flis” po raz 11 uroczyście świętowało otwarcie sezonu wodniackiego na przystani …