Ekologiczne przedszkolaki

Przedszkolaki z Małej Wsi i Gostynina doskonale potrafią przedstawić piękno Wisły. W tegorocznej, dziewiątej już edycji konkursu ekologicznego organizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego wywalczyły nagrody i wyróżnienia.
W tym roku konkurs odbywał się pod hasłem: „Wisła – rzeka, która urzeka”. Na zaproszenie organizatorów konkursu odpowiedziała rekordowa liczba przedszkolaków. Swoje artystyczne prezentacje przygotowało aż 760 dzieci z 87 mazowieckich przedszkoli. Komisja konkursowa wyłoniła po trzech laureatów I, II i III miejsca oraz przyznała trzy wyróżnienia. – Rok 2017 został ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły, dlatego tym razem zaproponowaliśmy najmłodszym Mazowszanom temat związany z królową polskich rzek. Walory przyrodnicze Wisły, ale też związane z nią problemy ekologiczne stanowiły doskonały punkt wyjścia do bardzo ciekawych prac plastycznych i dyskusji o Wiśle oraz innych polskich rzekach. Jak co roku, przedszkolaki świetnie poradziły sobie z tematem. Powstało wiele pięknych prac, z których bardzo trudno było wybrać te najlepsze – podkreślała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska. – Wszystkim dzieciom i ich opiekunom za ciężką pracę włożoną w przygotowanie prac należą się ogromne podziękowania. Gratuluję wszystkim zwycięzcom – mówiła wicemarszałek.
Konkurs to połączenie edukacji ekologicznej z okazją do rozwijania zdolności plastycznych dzieci. Jak podsumowują organizatorzy, mazowieckie przedszkolaki po raz kolejny udowodniły, że dostrzegają uroki środowiska, w którym żyją.
Tym razem uczestnicy mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną w formacie A1 lub A2 według własnego pomysłu z dowolnych materiałów i z zastosowaniem różnych technik plastycznych. Jedną pracę mogło przygotować troje dzieci z jednego przedszkola. Konkurs odbywał się dwuetapowo.  Ostatecznie spośród 87 nadesłanych prac udało się wybrać po dziewięć najlepszych prac (po trzech laureatów I, II i III miejsca). Przyznano również trzy wyróżnienia.
Konkurs został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
W gronie laureatów na III miejscu znalazły się dzieci z Samorządowego Przedszkola z Oddziałem Integracyjnym w Małej Wsi. Pracę wykonali: Oliwia Tomczak, Maja Białasiewicz, Wiktoria Frankowska (opiekun Irena Winosławska). Wyróżnienie w konkursie otrzymały także dzieci z Niepublicznego Przedszkola z Oddziałami Specjalnymi „Akademia Przedszkolaka” w Gostyninie. Pracę przygotowali: Lena Stasińska, Florentyna Figaszewska, Julian Ludwiczak (opiekun Malwina Świątkowska).

   rad

Zobacz kolejny artykuł

Kto doi krowy? Roboty!

Rolnictwo to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Jednak wielu z nas nie ma pojęcia …