Najnowsze informacje

Dzień patrona

Dla szkolnych społeczności „Dzień patrona” to wyjątkowe wydarzenie. Tak było też w Szkole Podstawowej w Kobylnikach (gm. Wyszogród), której patronem jest Fryderyk Chopin.
Szkoła w Kobylnikach imię genialnego kompozytora nosi od 2006 r. W „Dzień patrona” w Kobylnikach pojawiło się mnóstwo gości. Dyrektor szkoły Anna Kijoch witała m.in. burmistrza Gminy i Miasta Wyszogród Jana Boszko, przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Józefa Zbigniewa Boszko, gminnych radnych i przedstawicieli Rady Rodziców.
W ramach różnorodnych działań poświęconych Fryderykowi Chopinowi organizowane są konkursy. W tym roku były to konkursy plastyczny, informatyczny i recytatorski. Wzięli w nim udział uczniowie szkół w Wyszogrodzie, Rębowie, Dzierżanowie, Orszymowie, Małej Wsi i oczywiście Kobylnikach.
Święto patrona rozpoczęło się od zaprezentowania zwycięskich recytacji w ramach Międzyszkolnego Konkursu Recytatorskiego „Chopin w poezji” w kategorii klas I–III. Swoje recytatorskie umiejętności zaprezentowały Anna Janczak z SP w Wyszogrodzie i Julia Sobocińska z SP w Kobylnikach.
Później był montaż słowno-muzyczny „Etiuda o Fryderyku“, przygotowany pod kierunkiem Olgi Smułki i Anny Kijoch. Ta miniatura teatralna przedstawiała Fryderyka Chopina nie tylko jako geniusza muzycznego, ale osobę, która radość oraz ból i gorycz przelewała na fortepianowe klawisze, tworząc wielkie arcydzieła. Przedstawieniu towarzyszyła bogata scenografia, prezentująca salonik Chopina z fortepianem. W tle widać było mazowieckie wierzby, a w oddali słychać dźwięki muzyki.
W rolę małego Fryderyka Chopina wcielił się Dawid Opała, matki Fryderyka – Kinga Konopska, siostry Frycka – Dominika Żuławnik, Gęsiarki – Julia Sobocińska, Ludwika, przyjaciela Frycka – Dominik Wiśniewski, Jancia Skrzypka – Antoni Smułka, Anioła – Natalia Kołakowska oraz narratora – Oliwia Głowacka.
Po przedstawieniu przyszła kolej na zaprezentowanie zwycięskiej recytacji w kategorii klas IV–VII w wykonaniu Zofii Zielińskiej z SP w Wyszogrodzie.
„Dzień patrona” był okazją do podsumowania i wręczenia nagród w konkursie plastycznym „Cztery pory roku w Żelazowej Woli” oraz informatycznym „Moja przygoda z Chopinem”.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Urodzinowy Dzień Humoru i Satyry

Kilkaset osób z 30 zaprzyjaźnionych placówek bawiło się na jubileuszowym spotkaniu w Domu Pomocy Społecznej …

Sukces uczennicy z Drobina

Aleksandra Szmidt z Zespołu Szkół w Drobinie zajęła drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych w …