Najnowsze informacje

Dyktando w Wyszogrodzie

Już po raz piąty miłośnicy ortografii mogli się zmierzyć w Nadwiślańskim Dyktandzie w Wyszogrodzie. Tegoroczne zmagania odnosiły się do „kobiety cud, o ponadprzeciętnym IQ, wymarzonej towarzyszce życia każdego mężczyzny…”.
Dyktando przygotowała dwójka autorytetów w dziedzinie języka polskiego – prof. dr. hab. Jerzy Bralczyk i doc. dr Grażyna Majkowska. Oczywiście nie zabrakło ich podczas zmagań z ortografią. Wśród gości byli też m.in. wicestarosta Iwona Sierocka, dyrektor Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych płockiego starostwa Małgorzata Struzik, dyrektor Wydziału Rozwoju Gospodarczego i Promocji Starostwa Karolina Koper, powiatowe radne Elżbieta Jachimiak oraz Jadwiga Milewska.
Z dyktandem zmierzyło się ponad 100 uczestników. Rywalizowali o tytuł mistrza ortografii w kategoriach: uczniowie szkół gimnazjalnych, szkół ponadgimnazjalnych i zaproszeni goście, czyli VIP-y. Tradycyjnie poziom trudności dyktanda był na tyle wysoki, że każdy znalazł w tekście słowo, którego nie dał rady napisać bez błędu.
Na konkursie pojawili się uczniowie gimnazjów w Wyszogrodzie, Małej Wsi, Czerwińsku, Bulkowie, Młodzieszynie i Bodzanowie oraz szkół ponadgimnazjalnych: Zespołu Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku i Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie.
Tegorocznymi laureatami dyktanda zostali w gronie gimnazjalistów: zwyciężczyni Klaudia Michalska (Gimnazjum w Małej Wsi), zdobywczyni drugiego miejsca – Aleksandra Golus (Gimnazjum w Bulkowie) i trzeciego – Magdalena Kaźmierczak (Gimnazjum w Wyszogrodzie). Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych triumfowała Emilia Bombalicka (Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku). Druga była Aleksandra Sobocińska (Zespół Szkół im. Jana Śniadeckiego w Wyszogrodzie), a trzecia Joanna Macioszek (Zespół Szkół im. Leokadii Bergerowej w Płocku).
Kategorię VIP-ów wygrała Justyna Klimczewska. Drugie miejsce zajął Hubert Więckowski, dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Wyszogrodzie, a trzecie Ewa Sokolnicka, dyrektor ds. sprzedaży Vistula BS w Wyszogrodzie.

(gsz)
fot. ze zbiorów starostwa powiatowego

Zobacz kolejny artykuł

Odeszła najstarsza mieszkanka gminy Wyszogród

Po krótkiej chorobie zmarła 103-letnia Marianna Danowska. Była najstarszą mieszkanką gminy Wyszogród i jedną z …

Nowa forma odpustu

W tym roku tradycyjny odpust parafialny w kościele św. Katarzyny w Łęgu Probostwie (gm. Drobin) …