fot. Andrzej Wiśniewski

Dwie okazje

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wypełnił się podopiecznymi, wolontariuszami i gośćmi. Wszystko za sprawą jubileuszu Środowiskowego Domu Samopomocy oraz zakończenie projektu „Zdrowie nastolatka”.
Gości witała Magdalena Szochner-Siemińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Cieszę się, że przybyło tak wielu gości. Jestem ciągle pod wrażeniem tego, co robią uczestnicy środowiskowego domu, tej zróżnicowanej twórczości, rękodzieła i wspólnej pracy. Dziękuję także organizatorom wolontariatu i młodzieży, która zrealizowała tak ważny projekt dotyczący zdrowia nastolatków – mówił wójt Słupna Marcin Zawadka.
Środowiskowy Dom Samopomocy rozpoczął swoją działalność w listopadzie 2004 r. Dom jest placówką pobytu dziennego, a głównym jego celem jest zapewnienie osobom z problemami psychicznymi pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, w rodzinie, pracy i środowisku. O rodzinnej atmosferze panującej w domu mówiła jego szefowa Katarzyna Gawłowska.
– Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie główni gospodarze tego miejsca, czyli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Ale również instruktorzy, osoby zaangażowane, pełne ciepła i innowacyjnych pomysłów, którzy na każdy plan i hasło odpowiadają z chęcią i entuzjazmem. Dlatego też chciałam za to im podziękować. Ale przede wszystkim dziękuję uczestnikom domu za to, że tworzymy rodzinę. Motto tego miejsca brzmi: dom to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, w którym ciebie rozumieją. Tak jest właśnie u nas. Za nami lata wytężonej pracy, ale myślę, że nie spoczniemy na tym. Już snujemy plany na przyszłość – mówiła kierownik ŚDM. Jak na jubileusz przystało, był urodzinowy tort, sztuczne ognie i konfetti. Imprezie towarzyszyły warsztaty rękodzieła, wystawa prac artystycznych oraz kiermasz wyrobów świątecznych.
W GOPS-ie podsumowano także realizowany przez wolontariuszy ze Słupna projekt „Zdrowie nastolatka”, dofinansowany przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej „Młodzi Razem”. Jego celem było propagowanie zdrowego stylu życia. W ramach przedsięwzięcia młodzież zorganizowała m.in. spotkanie z dietetykiem, uczestniczyła w zajęciach fitness, a także brała udział w audycji radiowej poświęconej projektowi. Młodzi słupczanie podczas podsumowania projektu pokazali prezentację multimedialną z jego realizacji oraz dali pokaz zumby.
– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogliśmy dofinansować projekt realizowany w gminie Słupno. Program „Działaj lokalnie” jest realizowany w partnerstwie z powiatem płockim, w ramach którego realizowaliśmy w sumie 19 projektów. Proszę już zbierać pomysły i przygotowywać wnioski na przyszły rok, bo program będzie się dalej rozwijał – powiedziała prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej „Młodzi Razem” Iwona Marczak. Opr. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Zapustnicy ze Szczawina Kościelnego. Odświeżyli polski zwyczaj

„Zapusty” to tradycyjnie ostatnie dni karnawału. Rozpoczyna je tłusty czwartek, a kończą ostatki. W polskiej …