fot. Andrzej Wiśniewski

Dwie okazje

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej wypełnił się podopiecznymi, wolontariuszami i gośćmi. Wszystko za sprawą jubileuszu Środowiskowego Domu Samopomocy oraz zakończenie projektu „Zdrowie nastolatka”.
Gości witała Magdalena Szochner-Siemińska, dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Cieszę się, że przybyło tak wielu gości. Jestem ciągle pod wrażeniem tego, co robią uczestnicy środowiskowego domu, tej zróżnicowanej twórczości, rękodzieła i wspólnej pracy. Dziękuję także organizatorom wolontariatu i młodzieży, która zrealizowała tak ważny projekt dotyczący zdrowia nastolatków – mówił wójt Słupna Marcin Zawadka.
Środowiskowy Dom Samopomocy rozpoczął swoją działalność w listopadzie 2004 r. Dom jest placówką pobytu dziennego, a głównym jego celem jest zapewnienie osobom z problemami psychicznymi pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, w rodzinie, pracy i środowisku. O rodzinnej atmosferze panującej w domu mówiła jego szefowa Katarzyna Gawłowska.
– Nie byłoby nas tutaj, gdyby nie główni gospodarze tego miejsca, czyli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Ale również instruktorzy, osoby zaangażowane, pełne ciepła i innowacyjnych pomysłów, którzy na każdy plan i hasło odpowiadają z chęcią i entuzjazmem. Dlatego też chciałam za to im podziękować. Ale przede wszystkim dziękuję uczestnikom domu za to, że tworzymy rodzinę. Motto tego miejsca brzmi: dom to nie miejsce, w którym mieszkasz, ale miejsce, w którym ciebie rozumieją. Tak jest właśnie u nas. Za nami lata wytężonej pracy, ale myślę, że nie spoczniemy na tym. Już snujemy plany na przyszłość – mówiła kierownik ŚDM. Jak na jubileusz przystało, był urodzinowy tort, sztuczne ognie i konfetti. Imprezie towarzyszyły warsztaty rękodzieła, wystawa prac artystycznych oraz kiermasz wyrobów świątecznych.
W GOPS-ie podsumowano także realizowany przez wolontariuszy ze Słupna projekt „Zdrowie nastolatka”, dofinansowany przez Fundację Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej „Młodzi Razem”. Jego celem było propagowanie zdrowego stylu życia. W ramach przedsięwzięcia młodzież zorganizowała m.in. spotkanie z dietetykiem, uczestniczyła w zajęciach fitness, a także brała udział w audycji radiowej poświęconej projektowi. Młodzi słupczanie podczas podsumowania projektu pokazali prezentację multimedialną z jego realizacji oraz dali pokaz zumby.
– Bardzo się cieszę, że po raz kolejny mogliśmy dofinansować projekt realizowany w gminie Słupno. Program „Działaj lokalnie” jest realizowany w partnerstwie z powiatem płockim, w ramach którego realizowaliśmy w sumie 19 projektów. Proszę już zbierać pomysły i przygotowywać wnioski na przyszły rok, bo program będzie się dalej rozwijał – powiedziała prezes Fundacji Fundusz Lokalny Ziemi Płockiej „Młodzi Razem” Iwona Marczak. Opr. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Świetlica wiejska w Lipiankach

Powstanie świetlicy wiejskiej w Lipiankach (gm. Nowy Duninów) to dobry przykład na to, że więcej …