Droga jak nowa

W gminie Słubice uroczyście otwarto wyremontowany ponad sześciokilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej 575. Ta trasa to alternatywna droga dla mieszkańców regionu płockiego chcących dojechać do stolicy czy na lotnisko w Modlinie.
Droga wojewódzka nr 575 Płock – Kazuń to główny szlak komunikacyjny dla mieszkańców gminy Słubice. Ma też znaczenie strategiczne w przypadku powodzi – tą drogą poruszają się pojazdy do ewakuacji ludzi, zwierząt i dobytku. Ze względu na jej słaby stan techniczny sukcesywnie jest modernizowana. Przebudowano już odcinek od granicy Płocka do miejscowości Korzeniówka.
W tym roku zakończono modernizację odcinka od Studzieńca do Grzybowa z wyłączeniem odcinka przebiegającego przez same Słubice. Prace przebiegały dwuetapowo. W 2015 r. wyremontowano odcinki Studzieniec – Słubice i blisko dwukilometrowy fragment od Słubic w kierunku Iłowa. W tym roku, podczas drugiego etapu zmodernizowano ponad dwa kilometry drogi ze Słubic do Iłowa. W sumie wyremontowano ponad 6,2 kilometra drogi. Kosztowało to blisko 3,9 mln zł.
Nowym fragmentem drogi można jeździć już od jakiegoś czasu, ale teraz odbyło się oficjalne otwarcie. Na uroczystości pojawili się m.in. marszałek Adam Struzik, starosta płocki Mariusz Bieniek, przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski, powiatowi i gminni radni. Wszystko zaczęło się od części artystycznej, podczas której wystąpił zespół Grzybowianki.
Wójt Słubic Krzysztof Dylicki przypomniał, że droga jest najważniejszym ciągiem komunikacyjnym w gminie. Właśnie ta droga podczas powodzi w 2010 r. wykorzystywana była do ewakuacji ludności, poruszały się nią siły ratownicze, dostarczano pomoc dla powodzian. – Myślę, że jesteśmy bardzo zgodni w przekonaniu, że zmodernizowane odcinki tej drogi nie tylko przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa, warunków ruchu, komfortu jazdy, ułatwią mieszkańcom szybszy i bezpieczniejszy dostęp do najbliższych miejscowości i ośrodków miejskich, ale również korzystnie wpłyną na rozwój gospodarczy gminy i jej pozytywny wizerunek – stwierdził wójt. Dziękował marszałkowi województwa, że zauważył potrzebę prac remontowych, Mazowieckiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich za współpracę i udane przejście od pomysłu i wizji do pierwszych widocznych efektów oraz mieszkańcom za spokojne znoszenie niedogodności związanych z remontem.
Oficjalnie otwarty odcinek drogi to nie pierwszy fragment trasy 575, który został wyremontowany. Przebudowano już odcinek od granicy Płocka do miejscowości Korzeniówka (łącznie z remontem trasy w Dobrzykowie i przebudową skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 574 Dobrzyków – Gąbin na rondo). W trakcie przebudowy jest natomiast 3,5-kilometrowy odcinek Borki – Nowe Wymyśle. Wartość inwestycji to ponad 2,4 mln zł. (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Kto doi krowy? Roboty!

Rolnictwo to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Jednak wielu z nas nie ma pojęcia …

Jeden komentarz

  1. No fajnie, ale pociągu z Płocka do Warszawy przez Modlin to w planach maja od momentu rozmow ze ma być w ogóle lotnisko w Modlinie… i co? Ludzie uciekaja z Plocka i nikt nie myśli wrócić bo dojazdy koszmarne w korkach…