fot. Ze zbiorów GBP w Bulkowie

W drodze do Doliny Krzemowej

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Bulkowie zagościły roboty, które zostały wykorzystane podczas warsztatów z kodowania. Nie była to ich pierwsza wizyta.
W zajęciach uczestniczyło w sumie ponad 25 uczniów. Pierwsze warsztaty odbyły się w Szkole Podstawowej w Nowych Krubicach, a wzięli w nich udział uczniowie klas IV–VI. Drugie miały miejsce w GBP w Bulkowie z udziałem uczniów z klasy VI z Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
Zadaniem młodych ludzi było stworzenie programu do sterowania Finchem – robotem przypominającym niewielką płaszczkę na kółkach. Można go było zaprogramować tak, by poruszał się we wszystkich kierunkach, świecił i reagował na światło. Na zakończenie spotkania wszystkie roboty wzięły udział w wyścigu w labiryncie ułożonym z książek i pudełek. Musiały ominąć przeszkody i jak najszybciej dotrzeć do celu.
Nie kończy się przygoda z kodowaniem w Bulkowie. Biblioteka planuje kontynuację zajęć w ramach Lokalnego Klubu Kodowania. Do udziału zaprasza młodych ludzi w wieku 10–15 lat. Szczególnie tych, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z programowaniem i robotami, a chcieliby dowiedzieć się o nich więcej.
Warsztaty odbyły się dzięki udziałowi w projekcie „Link do przyszłości. Zaprogramuj swoją karierę”, do którego GBP w Bulkowie zakwalifikowała się jako jedna ze 100 instytucji w całej Polsce. Celem tego przedsięwzięcia jest zachęcanie młodych ludzi z małych miejscowości do nauki kodowania. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark. Został objęty patronatem honorowym Ministerstwa Cyfryzacji, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Kto doi krowy? Roboty!

Rolnictwo to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Jednak wielu z nas nie ma pojęcia …