Dni gminy Bodzanów

Święto z mnóstwem atrakcji
Gminne dożynki były ostatnim akcentem tegorocznych Dni gminy Bodzanów. Organizatorzy zadbali, aby nikt podczas święta gminy się nie nudził.
Dni rozpoczęły się od patriotycznych uroczystości w Bodzanowie. Odprawiona została msza święta i złożono kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości. Po południu były sportowe atrakcje, czyli III Bieg Krasnala i IV Bieg Bodzanowski. Kolejny dzień święta gminy przyniósł zmagania strażaków podczas zawodów sportowo-pożarniczych, a miłośnicy rowerów wybrali się na rajd. Później bawiono się w Nowym Miszewie podczas pikniku rodzinnego „Pożegnanie lata”.
Ostatni dzień rozpoczęła msza święta polowa w intencji plonów. – Dziękujemy rolnikom, bo wytwarzają nasz chleb powszedni. Rolnicy są też ważnym elementem naszego gminnego samorządu – mówił po nabożeństwie wójt Bodzanowa, Jerzy Staniszewski.

Reklama

Gość dożynek, marszałek Mazowsza Adam Struzik również dziękował rolnikom za ich pracę. – To był trudny rok dla rolników. Najpierw przymrozki, potem susza. Oczekujemy od rządzących podjęcia działań, aby wspomóc rolników. Dziękując wam za trud, wierzę, że nie zostaniecie sami z waszymi problemami mówił Adam Struzik.
Po zakończeniu mszy odbyła się też miła uroczystość uhonorowania ks. Tomasza Mazurowskiego, proboszcza bodzanowskiej parafii, który świętował 40–lecie kapłaństwa. Były listy gratulacyjne i dyplomy od marszałka Mazowsza i wójta gminy.
Jak przystało na dożynki nie zabrakło przekazania chleba. Na ręce włodarzy gminy bochen chleba przekazali starostowie dożynek Agnieszka Szparadowska i Krzysztof Marciniak. – Życzę wszystkim, aby tego symbolu, jakim jest chleb, nie zabrakło na naszych stołach. Obiecuje, że będziemy go dzielić w samorządzie sprawiedliwie – mówił wójt. Było też tradycyjne dzielenie się chlebem i obrzęd dożynkowy w wykonaniu zespołu „Grzybowianki”.
Bodzanowską tradycją jest strzał z piszczeli, który obwieszcza rozpoczęcie mniej oficjalnej części dożynek. Z piszczeli wystrzelił wójt Jerzy Staniszewski, a huk był taki, że stojący bliżej sceny przez kilka minut nic nie słyszeli. – Ten strzał spowodował, że muszę na nowo zebrać myśli – stwierdził starosta płocki, Mariusz Bieniek. Starosta dziękował rolnikom za ich pracę i mówił, że dożynki to jedno z najpiękniejszych świąt. Dodał, że w ciągu roku od ostatniego święta plonów w gminie Bodzanów sporo się zmieniło. Przybyło organizacji, które chcą promować gminę. Był to też rok nowych, ważnych dla niej inwestycji.
(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Piknik integracyjny w Goślicach

Wyjątkowy piknik, który ma na celu integrację dzieci niepełnosprawnych i ich pełnosprawnych rówieśników poprzez zabawę …