fot. Katarzyna Majchrowska

Czernina od wójta

Kulinarne, naukowe i artystyczne atrakcje czekały na wszystkich, którzy stawili się na pikniku w Lipiankach (gm. Nowy Duninów). A podczas pikniku wójt Mirosław Krysiak z włodarza gminy zamienił się w kucharza i przygotował swoje legendarne zupy, czyli czerninę i rosół.
Stowarzyszenie „Nasze Lipianki” zorganizowało piknik już po raz piąty. Przed remizą OSP w Lipiankach pojawili się goście, m.in. starosta płocki Mariusz Bieniek, wicestarosta Iwona Sierocka, przewodniczący Rady Powiatu Lech Dąbrowski i wiceprzewodniczący Adam Sierocki, powiatowi i gminni radni. Przed remizą ulokowały się też kulinarne stoiska. Oprócz zup wójta, których kucharz spróbował tylko podczas gotowania, bo później zabrakło dla niego porcji, były pierogi, bigos, aromatyczna grochówka, specjały z grilla i smakowite domowe ciasta.
Ale podczas pikniku oprócz doznań smakowych były też umysłowe. Do niewielkich Lipianek zawitało Centrum Nauki Kopernik ze swoją wystawą „Eksperymentuj”. Cieszyła się ona sporym zainteresowaniem. Można było sprawdzić swój głos, zobaczyć jak działa organizm czy doświadczyć wpływu muzyki na umysł.
Gdy miłośnicy nauki eksperymentowali na scenie odbywały się konkursy. Publiczność w głosowaniu wybrała „Mega gwiazdy”. Wśród dzieci do lat 10 puchar posła Zgorzelskiego zdobyła Weronika Ciećwierz, puchar starosty przypadł Oli Kaźmierskiej. Tytuł „Mega gwiazdy” w kategorii ponad 15 lat i puchar wiceprzewodniczącego Rady Powiatu zdobyło rodzinne trio – Maria Stefańska i Maćkowie Wesołowscy.
Podczas pikniku można było porozmawiać o odnawialnych źródłach energii. Były też prezentacje barwnych latawców. Dorośli mogli uczestniczyć w drużynowych zmaganiach „Znam swoją Polskę”. W rodzinnym konkursie strzelania z wiatrówki, przygotowanym przez Janusza Onyszkiewicza, byłego ministra obrony narodowej, który ma letniskowy dom w Lipiankach, rywalizowano o puchar przewodniczącego Rady Powiatu. Strzeleckie zmagania wygrali Maciej i Mateusz Strawczyńscy. – To wielka przyjemność widzieć w jednym miejscu tyle zadowolonych i radosnych twarzy. To rekompensuje wszelkie wysiłki włożone w przygotowanie pikniku. Mam nadzieję, że nasz piknik wpisał się już na stałe w tradycję gminy i dobrze ją promuje. Impreza, oprócz dobrej zabawy, miała też walory poznawcze, chociażby dotyczące zielonej energii czy zasianie ziarna eksperymentowania dzięki wystawie Centrum Naukowego Kopernik – mówi Marzena Nowacka, prezes Stowarzyszenia „Nasze Lipianki”.
Honorowymi patronami pikniku byli starosta płocki Mariusz Bieniek i wójt Nowego Duninowa Mirosław Krysiak. Impreza została dofinansowana ze środków programu „Działaj lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodka DL Fundacji FLZP „Młodzi Razem” i powiatu płockiego.    (gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Flis z Liszyna otworzył sezon

Stowarzyszenie Wodniaków gminy Słupno „Flis” po raz 11 uroczyście świętowało otwarcie sezonu wodniackiego na przystani …