Najnowsze informacje

Ćwierć wieku historii

Szkoła Podstawowa w Maszewie Dużym (gm. Stara Biała) rozpoczęła świętowanie swojego 25-lecia powstania. Inauguracyjna uroczystość była z jednej strony wzruszająca i sentymentalna, z drugiej pełna radości i humoru.
Jak przystało na tak dostojny jubileusz, salę sportową w szkole wypełnili goście. Byli wśród nich m.in. wójt gminy Stara Biała Sławomir Wawrzyński, przewodniczący Rady Gminy Wojciech Żółtowski, proboszcz parafii Brwilno ks. Henryk Lipka, przedstawiciel płockiej delegatury kuratorium Andrzej Wojciechowski, prezes Banku Spółdzielczego w Starej Białej Marcin Łukasik, pierwsza dyrektor szkoły Danuta Jasińska, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, radni. Gości przywitała dyrektor Małgorzata Bartos-Piątkowska. Po powitaniu został wprowadzony poczet sztandarowy, a szkolny chór razem z uczestnikami uroczystości gromko odśpiewał cały hymn państwowy.
O historii szkoły mówiła Irena Mielczarek, związana z placówką od 38 lat. Bo historia SP w Maszewie Dużym wiąże się z dawną SP 15 na ul. Zglenickiego. To tam przez wiele lat uczęszczały dzieci z Maszewa Dużego. Uczniowie i nauczyciele męczyli się w nie najlepszych warunkach. Jak wspominała Irena Milczarek, w „Piętnastce” nie było bieżącej wody, a zimą woda zamarzała w wiadrach. Nie było elektrycznego dzwonka, tylko ręczny, pokój dyrekcji służył również za pokój nauczycielski czy gabinet pielęgniarski, a wszędzie panowała niezwykła ciasnota. Pierwszy dzwonek w nowym budynku w Maszewie Dużym po raz pierwszy zabrzmiał w 1992 r. Wtedy naukę zaczynało 226 uczniów.
Dzisiaj w SP w Maszewie Dużym uczy się 459 osób, pracuje 52 nauczycieli i dziewięć osób w administracji. Przez minione 25 lat szkoła była rozbudowywana, dorobiła się kompleksu boisk i boiska „Orlik”, a w 2013 r. nadano jej imię Władysława Stanisława Reymonta i wręczono sztandar. W 2018 roku czeka szkołę kolejne historyczne wydarzenie, czyli oddanie do użytku hali sportowej z prawdziwego zdarzenia.
Wójt Sławomir Wawrzyński zaznaczył, że to trochę nostalgiczna uroczystość, bo oznacza, iż mija młodość. – Wydaje mi się, że ta szkoła powstała przed chwilą, a już mija 25 lat. Pamiętam wszystko z historii tej szkoły. Gdy ją budowano, były pretensje, że jest stawiana w szczerym polu i kto będzie do niej chodził. Należy podziękować wszystkim, którzy doprowadzili do powstania szkoły i jej rozkwitu. Życzę szkole samych sukcesów – mówił wójt.
Przewodniczący Rady Gminy Wojciech Żółtowski podkreślił, że dumą szkoły są jej absolwenci. Były też życzenia od ks. Henryka Lipki, przedstawiciela kuratorium i prezesa BS w Starej Białej, który wręczył też szkole prezent – czek na tysiąc złotych.
Emerytowana pierwsza dyrektor szkoły Danuta Jasińska zaznaczyła, że jubileusz 25-lecia placówki to święto tych, którzy ją tworzyli, oddali jej cząstkę swojego życia. – To także święto uczniów, tych obecnych i absolwentów. To okazja do wspomnień, zadumy i refleksji – mówiła.
Osoby pracujące w szkole od 25 lat otrzymały pamiątkowe statuetki. Z rąk dyrektor Małgorzaty Bartos-Piątkowskiej odebrali je ks. Henryk Lipka, Krystyna Kucicka, Maria Fortas, Irena Milczarek, Małgorzata Matyaszek, Agnieszka Salamon, Beata Rękawek, a w imieniu Marii Podolskiej – jej córka.
Część artystyczną rozpoczął szkolny chór. Później prawdziwe owacje i aplauz wzbudził polonez, w wykonaniu głównie nauczycielek ubranych w stroje z epoki. W jednej z par tańczyli dyrektor Małgorzata Bartos-Piątkowska i wicedyrektor Jarosław Okrąglewski. Nie mniej entuzjazmu wzbudziło przedstawienie, którego pomysłodawcą była Ewa Kubacka, a związane z 12 pracami Heraklesa. W główne role wcielili się nauczyciele, których uczniowie witali gromkimi brawami, a zabawna historia co raz wzbudzała salwy śmiechu. Zwieńczeniem uroczystości był jubileuszowy tort.

(gsz)

Zobacz kolejny artykuł

Urodzinowy Dzień Humoru i Satyry

Kilkaset osób z 30 zaprzyjaźnionych placówek bawiło się na jubileuszowym spotkaniu w Domu Pomocy Społecznej …

Sukces uczennicy z Drobina

Aleksandra Szmidt z Zespołu Szkół w Drobinie zajęła drugie miejsce w kategorii szkół podstawowych w …