Chórzyści z Gąbina i Minstrel kolędowali w Płocku

Wyjątkowy koncert odbył się w płockiej świątyni. Dzięki gościnności księdza kanonika Stanisława Kaźmierczaka, proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Płocku wierni mogli wysłuchać koncertu przygotowanego przez chóry Miasta i Gminy Gąbin oraz Minstrel prowadzone przez Sławomira Gałczyńskiego. Do kolędowania dołączył także kwartet smyczkowy przygotowany przez Bogdana Marciniaka.
Niedzielne kolędowanie rozpoczęło się od wykonanej przez chór Miasta i Gminy Gąbin kolędy „Niechaj będzie głośno wszędzie” a cappella. Potem zabrzmiały kolejne pieśni: „Nuż my wszyscy zaśpiewajmy”, „Niebo wykrzykuj”, „Narodził się Jezus Chrystus, bądźmy weseli”, „Joy to the World” i „Jezus malusieńki”. Do tej ostatniej Joanna Sapińska (sopran) wykonała zwrotki solo. Gąbińskiemu chórowi towarzyszył Kwartet Smyczkowy w składzie: Justyna Golus (I skrzypce), Anna Ochocińska (II skrzypce), Anna Marciniak (III skrzypce) i Alicja Szydłowska (wiolonczela). Kolędy przepięknie zaaranżował Bogdan Marciniak.
Chór Miasta i Gminy Gąbin zakończył pierwszą część koncertu, po czym skrzypaczka Płockiej Orkiestry Symfonicznej i trzy studentki Akademii Muzycznej w Warszawie wykonały „Wśród nocnej ciszy”. Następnie na scenie ustawił się Chór Minstrel z płockiej Małachowianki, który zaśpiewał „Tryumfy Króla Niebieskiego” i „Lulajże Jezuniu”.
Wreszcie przyszedł czas na trzecią część, czyli połączone chóry wraz z Kwartetem Smyczkowym. Zebrani usłyszeli znane kolędy: „Przybieżeli do Betlejem”, „Wesołą nowinę bracia słuchajcie”, „Nad Betlejem w ciemną noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Dzieciątko się narodziło” i „Bracia patrzcie jeno”.
Całość koncertu była tak przygotowana, aby pokazać różnorodność wykonań: od śpiewu czterogłosowego z akompanianemtem skrzypiec i wiolonczeli, rozpoczynanie przez silne głosy męskie czy też delikatne soprany i alty, aż po a cappella. Na zakończenie wszyscy zaśpiewali „Bóg się rodzi”.

rad
fot. J. Waćkowski

Zobacz kolejny artykuł

Kto doi krowy? Roboty!

Rolnictwo to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina gospodarki. Jednak wielu z nas nie ma pojęcia …